Teised riigid panevad välistööjõule uksed kinni, Eesti peab tegema lahti

Technopolis Ülemiste ASi juhatuse esimees Gert Jos
Technopolis Ülemiste ASi juhatuse esimees Gert Jos

Eestis tuleb kiirkorras üle vaadata sisserände- ja tööhõivepoliitika, et muuta rahvusvaheliste ettevõtete kolimine Eestisse võimalikult lihtsaks, leiab Technopolis Ülemiste ASi juhatuse esimees Gert Jostov.

Samal ajal kui sellised tipp-ettevõtete sihtriigid nagu USA ja Suurbritannia on oma uksi välistööjõule sulgemas, kasvab Eesti jaoks võimalus uusi ettevõtteid siia meelitada. Kuid selleks tuleks muuta ettevõtete sh töötjate ja nende perekondade ümberasumine Eestisse oluliselt lihtsamaks. Lihtsustamist vajab eelkõige kolmandatest riikidest pärit inimeste elamis- ja tööloa taotlemise kord. Näiteks võiks tulevikus tekkida täiendav võimalus, et iga ettevõttega seotud inimene ei pea tööloaga kaasnevat bürokraatiamasinat läbima eraldi, vaid tööandja saab seda taotleda tema eest.

Viimase paari aasta jooksul on ette tulnud näiteid, kus meie lähedalt pärit Venemaa ja Ukraina ettevõtted on loobunud soovist ettevõte Eestisse üle tuua, kuna sellega seotud asjaajamine on osutunud kokkuvõttes liiga keeruliseks ja aeganõudvaks. Sealjuures räägime me ikkagi toimivatest ja töötavatest ettevõtetest, kellel on olnud tõsine plaan oma investeeringud Eestisse tuua.

Näiteks suuremates IT ettevõtetes on täna praktiliselt võimatu leida meeskonda, mis ei oleks multikultuurne. Leian, et me ei saa endale lubada olukorda, kus bürokraatia välistab sellises olukorras tervete ettevõtete kolimise Eestisse. Tekib küsimus, kas me ütleksime sisuliselt ära ka Facebooki või Google’i meeskonnale, kui nad avaldaksid soovi Eestisse tulla?

Gert Jostov, Technopolis Ülemiste AS juhatuse esimees

Osale arutelus

  • Gert Jostov

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Cleveron otsib VANEM-TARKVARAARENDAJAT

Cleveron AS

02. juuni 2018

Arvamused

Teabevara