Martinson: kõrgtehnoloogiasektor võiks SKPd tõsta 6 miljardi võrra

Kuigi praegusel hetkel riskikapitalist
Allan Martisoni sõnul Eestis õiget kõrgtehnoloogiasektorit ei olegi, võiks see
siiski tekkida ja heal juhul riigi sisemajanduse koguprodukti (SKP) tõsta 6
miljardi krooni võrra.

Martinson rääkis täna Äripäeva majanduskonverentsil Äriplaan 2008, et maailma suurte ja edukate firmade majandustulemused töötaja kohta on palju paremad kui meie edukatel IT-firmadel.

Võrreldes suurte ettevõtete (Microsofti, Inteli jne) majandusaasta aruandeid Eesti edukamate IT-firmade (näiteks Microlinki ja Playtechi) omadega, leidis Martinson, et Eesti ettevõtted teenivad vähe.

"Aga meie IT-mehed ei ole kehvemad kui need, kes näiteks Microsoftis programmeerivad. Samad Eesti IT-mehed võiksid edukas high-tech-firmas tekitada 3-20 korda rohkem lisaväärtust, teenida 2-3 korda enam kui tavalises kohalikus IT-firmas," märkis Martinson, väites, et vahe tuleb sellest, kellele luuakse intellektuaalset omandit, milline on firma struktuur, kuidas suhtutakse klienti jne.

"Tulemus ei sõltu niivõrd eesti programmeerijate oskustest, vaid ettevõtte juhtimisest," ütles ta.

Eesti high-tech-tööstuse potentsiaali arvestades leidis Martinson, et kui 2000 eesti IT-meest töötaks 10 Webmedia asemel 10 Skype Eestis (ehk siiski allhankekontoris), tõuseks SKP 600 miljoni krooni ehk 0,3% võrra. Kui need 2000 IT-meest töötaks edukas high-tech-firmas ning teeksid käivet ja kasumit nagu Google, Nokia või eBay, tõuseks SKP 6 miljardit krooni ehk 3%.

"Võtmeküsimus on seega, kes omab intellektuaalomandit, käivet ja kasumit. Kas oleme maa, kuhu rajatakse arenduskeskus või omame arenduskeskust ja selle töö tulemusi," tõmbas Martinson otsad kokku.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara