Uuring: ehitusettevõtete tegevust takistab inseneride puudus

Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tellitud
uuringust selgus, et ehitusspetsialistidest takistab ehitusettevõtete tegevust
kõige enam inseneride puudus, viimase märkis uuringu aluseks olnud
küsitluses ära ligikaudu 40% insenere kasutavatest ettevõtetest.

"Uuringust võiks esile tõsta ühe olulise ja samas murettekitava fakti: ehitussektoris hõivatud töötajatest ei oma erialast haridust ligikaudu 38% . See kinnitab veelkord üha suurenevat vajadust koolituste järele ja näitab ehituserialade riiklike õppekohtade arvu ebapiisavust nii kõrghariduse kui ka kutsehariduse valdkonnas,“ ütles Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor Indrek Peterson.

Statistikaameti andmetel oli 2004. aastal Eestis 2400 ehitusettevõtet 34000 töötajaga, 2006. aastal aga juba 3200 ehitusettevõtet 42000 töötajaga. Kirjeldatud arengud tekitasid uuringu andmetel olukorra, kus ehitusfirmad olid tõsistes raskustes kvalifitseeritud tööjõu leidmisel.

2006. aasta septembris 70% ettevõtetest ja 2007. aasta septembris 42% ehitusettevõtete tippjuhtidest, et kvalifitseeritud tööjõu puudus on kõige olulisem ettevõtte tegevust piirav tegur, märkis ära statistikaamet.

Uuringust selgus, et valdav osa ettevõtetest ootab lähiaastatel töötajate arvu kasvu või püsimist samal tasemel. Keskmiselt prognoosivad ettevõtted ehitusspetsialistide arvu kasvu 5 aasta pärast praegusega võrreldes ligi 10%. Suurimat kasvu oodatakse müürseppade, betoonkonstruktsioonide ehitajate, keevitajate ja ehitusinseneride osas.

Kõige kõrgemat palka (18 100 – 19 800 krooni) pakutakse kooli lõpetanud ehitusinseneridele. Mõnevõrra madalam keskmine palk on betoonkonstruktsioonide ehitajatel ja ehitusplekkseppadel (15 600 – 16 500 krooni), ülejäänud ehituserialade spetsialistide keskmine töötasu jääb vahemikku 12 600 – 14 300 krooni.

Eesti koolitussüsteemi kõige suuremate probleemidena näevad ehitusettevõtted koolilõpetajate nõrka praktilist ettevalmistust ning riikliku koolitustellimuse mittevastavust ehitusturu vajadustele.

Eesti Ehitusettevõtjate Liit (EEEL) on vabatahtlikult ühinenud ehitusettevõtjaid ühendav mittetulundusorganisatsioon, mille eesmärk on kooskõlastada ja koordineerida oma liikmete tegevust ehitustegevuse majanduspoliitilistes küsimustes ja suhetes töövõtjatega ning nende organisatsioonidega. EEEL-il on 123 liiget.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara