EMT üritab telemaastikku vallutada

EMT avalikustas täna oma plaanid
televisioonimaastiku vallutamiseks, koos Levira käivitasid nad uue
mobiiltelevisiooni standardi DVB-H piloodi.

DVB-H puhul on tegu koduse digitelevisiooni väiksema vennaga, mis on kohandatud vaatamiseks mobiiltelefoni ekraanilt. DVB-H standardiga ei jõua telekanalid mobiiliekraanile kiire andmeside, vaid telefoni ehitatud TV-signaali vastuvõtja kaudu.

EMT juhatuse esimees Valdo Kalm kuulutas avatuks mobiili-TV testperioodi, mis kestab kuni 31.12.2008. „Pikka aega on küsitud, kas lukuaugust on mõistlik televisiooni vaadata. Minuvanused ja vanemad seda mõistlikuks ei pea. Kuid noored käituvad teisiti. Minu 13aastane poiss vaatas autos iPodi ekraanilt 1,5 tundi filmi ja pidas seda loomulikuks, sest pildikvaliteet ja heli on head. Noored käituvad vastuvõtlikumat uutele lahendustele. Ja meie soov ongi rohkem kvaliteetset sisu klientideni tuua,“ sõnas Kalm mobiilset TV-d tutvustades.

Levira juhatuse esimehele Mart Einpalule sattus kätte meediauuring. „Selles ütles üks Itaalia meediaanalüütik, et mõte vaadata TV-d liikvel olles, see on nagu seks avalikus kohas, põnev, aga alati ei ole võimalik. Samad analüütikud ütlesid 15 aastata tagasi, et kes võiks vajada kõnede tegemist liikvel olles,“ seletas ta.

Einpalu sõnul oleme täna astumas ajastusse, kus televiisor kolib kodust välja. „See on viimaseid seadmeid, mis seda teeb. Meil on kaasaskanatavad raadiod, telefonid, arvutid. Telekas on jäänud tuppa konutama,“ sõnas ta.

Einpalu ei pea ennast suureks televiisori vaatajaks, kuid testitav teenus on pannud teda lõunapauside ajal televiisorit vaatama. „Kui ma lähen lapsele laseteaeda järgi, siis lastesaated algavad nii vara, et nende ajaks me koju ei jõua ja laps saab mobiilist Buratinot vaadata,“ rääkis ta.

Einpalu sõnul on mobiilse televisiooni katsetused kõige kaugemale jõudnud Aasias, kus on miljoneid kasutajaid, ja USAs. Euroopas on eesrinnas Itaalia, kus on miljon mobiil-TV vaatajat.

Julguse projektiga edasi minna annab ka fakt, et Euroopa Liit on DVB-H ühtse standardina heaks kiitnud. Loodetakse, et ka Eesti seadusandlus reguleerib ala kiiresti, sest praegu ei ole isegi võimalik kommertstegevuseks lubasid taotleda.

„Ei ole võimalust, et mobiili TVd ei tule, küsimus on, millal. Kui see projekt venib, siis tuleb midagi veel paremat,“ sõnas EMT arendus- ja tehnoloogiadirektor Tõnu Grünberg.

Eestis hakkas mobiilne TV arenema 2003. aastast, kui pilti sa vaadata GPRSi vahendusel. Edasi tuli 3G, voogTV, podcast jne.

„Edu aluseks sobivate telefonide levikus on läbimurre saabumata, praegu on DVB-Hd toetavaid seadmeid vähe. Ei ole mõtet investeerida võrku, kui telefone pole,“ sõnas ta. Ka ei pea ta mõttekaks Eestis mitme DVB-H võrgu väljaehitamist. Testvõrgu ehitas välja Levira, kes kasutab kõige moodsamaid saadaolevaid seadmeid.

Grünbergi sõnul on oluline ka teenuse kasutajamugavus. „Peab olema nii mugav, nagu tavaline televiisor,“ selgitas ta.

DVB-H eelis võrreldes 3Gga on väiksem sisu töötlemisvajadus enne telefoni jõudmist. Ka on DVB-H mõeldud massidele, sest sellist kasutajapiirangut nagu 3G võrgus on, ei ole.

„Testiga soovime saada tarbijalt tagasisidet, et kuidas tundub. Eestlased vaatavad telekat hoolega, mitu tundi päevas. Mobiil-TV võiks saada osa sellest ajast,“ lisas ta.

Testperiood kestab kuni 2008. aasta lõpuni ning selle aja jooksul saavad kõik EMT kliendid, kellele on DVB-H toega mobiiltelefon, mobiil-TVd tasuta vaadata. Levipiirkond on testi ajal Tallinnas. Signaali edastatakse neljast erinevast saatejaamast: Teletorn, Kristiine, Ehte ja Ülemiste. Parimad vastuvõtutingimused on ruumidest väljas, kuid mobiil-TVd saab näha ka transpordivahendites ning sõltuvalt asukohast ka sisetingimustes.

DVB-H vahendusel saab avamise hetkel vaadata ETVd, Kanal 2, Kanal 11, MTV Eestit, Seitset, Eurosporti, EuroNewsi ja Discovery Channelit. Lähiajal on lisandumas veel Star, Eurosport 2, National Geographic ja Jetix.

EMT nägemuse kohaselt hakatakse teenust paketipõhiselt kuutasu eest, nagu näiteks kaabeltelevisiooni teenust. Kindlasti soovitakse panustada ka TV rändlusteenusele.

DVB-H vaatamiseks sobiv N77 maksab EMT kliendile 7990 krooni. Välja on tulemas ka teisi mudeleid, millel on samad võimalused ja ka USB-liidesega modemid, kus on DVB-H vastuvõtja sees.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara