Ehitati maailma kiireim arvuti

Teadlased teatasid maailma kiireima
superarvuti valmimisest – 100 miljonit dollarit maksev masin suudab sekundis
sooritada 1000 triljonit arvutust.

Selle tehnoloogilise läbimurdeni jõudsid USA Los Alamose labori teadlased koostöös IBM-iga. Arvutit plaanitakse kasutada eelkõige tuumarelvade uurimiseks, muuhulgas tuumaplahvatuste simulatsioonideks, kirjutas Physorg.

Nime Roadrunner kandev arvuti on kaks korda kiirem Lawrence Livermore’i labori asuvast IBM-i arvutist Blue Gene, mis on omakorda kolm korda kiirem teistest maailma kiireimatest superarvutitest.

Ametnike sõnul võiks arvutit rakendada ka inseneritööks või meditsiini ja teaduse heaks, näiteks biokütuste arendamiseks, kütusesäästlikumate autode ehitamiseks, uute ravimite loomiseks või uute finantsteenuste väljatöötamiseks.

Arvuti kiiruse seletamiseks võib kasutada järgmist võrdlust: kui kõik maailmas elavad kuus miljardit inimest kasutaksid kalkulaatorit ning töötaksid 24 tundi päevas, kuluks neil 46 aastat, et sooritada sama hulk arvutusi kui Roadrunner teeb ühe päevaga.

Lisaks on uus arvuti läbimurdeks ka energiasäästlikkuse seisukohalt: võrreldes teiste superarvutitega on tegemist tõelise säästumasinaga, mis suudab iga kasutatud vati kohta sooritada 376 miljonit arvutust.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Arvamused

Teabevara