11. märts 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kirikutegelased: meil pole raha, mida investeerida

Meie kirikut ei saa võrrelda Soomega, kommenteerisid kirikutegelased uudist, mille kohaselt on Soome evangeelne luterlik kirik investeerinud üle 46 miljoni krooni puhta energiaga tegelevatesse projektidesse, sh ühte Eesti firmasse.

"Meil pole vaba raha, mida investeerida,“ ütles EELK Tallinna Toompea Kaarli koguduse juhatuse liige Vootele Hansen. „Soome kirikul on rahalisi ressursse ja Soome kirikuorganisatsioonid on pikka aega investeerinud paljudesse arengu- ja abiprojektidesse.“

Hansen toonitas, et Soome kirikuomandit ei ole kunagi natsionaliseeritud ja Soomes – nagu ka paljudes teistes Euroopa riikides – korjab kirikumaksu riigi maksuamet. „Eestis on kirikule annetamine vabatahtlik,“ lausus Hansen, kes põhikohana töötab riigikontrolli tulemusauditi osakonnas audiitorina. „Eestis on enamus vabasid investeeringuid läinud kirikute ajaloolise väärtusega kinnisvarasse.“

Tallinna Toompea Kaarli kogudus oli kümmekond tagasi üks väheseid kogudusi Eestis, kes oli EVPde eest soetanud 500 Norma aktsiat. „Täna meil mingit aktsiaportfelli pole,“ kinnitas koguduse õpetaja Jaak Aus.

„Oleme põhimõttelisel seisukohal, et kui meie kirikul peaks ühel momendil tekkima sellist raha, mida saaks kuhugi pikemaks ajaks paigutada, siis ilmselgelt oleksid meile just rohelise energiaga seotud projektid vastuvõetavad,“ ütles EELK Konsistooriumi kantsler Urmas Viilma, kes vastutab Konsistooriumis finantspoliitika eest. „Kui me peaksime hakkama kusagile investeerima, siis me otsiksime eetilise investeerimise võimalusi. Eetiline investeerimine tähendab ka seda, et me välistame teatud firmad, kelle tegevus ei lähe kiriku põhimõtetega kokku.“

Viilma ei välistanud, et kunagi võib ka nende kirikul tekkida sellist raha, mida saaks edasi investeerida. „Samas, kuna väga paljuski on kiriku vahendid olnud kinni kinnisvaras – ja see on olnud ajalooline paratamatus – siis murda mõtteviisi, et vara võiks hoida ka finantsinstrumentides, võtab ilmselt aega,“ lausus Viilma.

Tema sõnul on Soome kirik saanud, erinevalt meist, tegutseda kaua aega vabas ühiskonnas. „Soome kirik on investeerimisotsuseid langetatud juba aastakümneid,“ rääkis Viilma. "Nad on raha paigutanud erinevatesse investeerimissektoritesse, et hajutada riske.“

Soome evangeelse luterliku kiriku fond on paigutanud näiteks üle 46 miljoni krooni Soome riskikapitalifondi Power Fund II, mis rahastab alustavaid ja kasvufaasis tehnoloogiafirmasid Soomes ja mujal Euroopas. Muu hulgas annab Power Fond kokku 39,1 miljonit krooni Eesti firmale ASi Elcogen kütuseelementide tootmisliini käivitamiseks. Elcogeni välja töötatud kütuselemendid kasutavad kütuseks vesinikku.

Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755