FOTOD: Vaata tuleviku koduseadmeid

Electrolux esitleb 25 kõige
innovaatilisemat kodumasinate disainiideed, mis esitati ülemaailmsele
võistlusele Design Lab '09. Paremate hulka kuulub tänavu ka Baltimaade
disainerite looming.

Electrolux valis seitsmendat korda toimuvale ülemaailmsele võistlusele Design Lab esitatud töödest välja 25. Nimekiri hõlmab mitmeid ambitsioonikaid ideid, näiteks robotitest köögiabilisi, teleporteeruvaid külmikuid, hologrammiga varustatud köögitehnikat, 3D toiduprintereid ja kasvuhooneid, mis oskavad Marsil kõndida. Londonis 24. septembril toimuvasse finaali pääsevad edasi kaheksa.

Tänavu esitati kokku ligi 900 tööd rohkem kui 50 riigist. Võistlus "Kujundused järgmiseks 90 aastaks", millega ühtlasi tähistatakse ka Electroluxi 90. aastapäeva, kutsus kõiki tootekujundust õppivaid noori üles tulema välja ideedega, kuidas järgmise 90 aasta jooksul kodumasinad võiksid välja näha.

Igal aastal on võistlusel olnud alateema ja võistlust on iga kord peetud uues linnas. Eelnevalt on olnud teemaks: Internetigeneratsiooni disainid (Zürich 2008), Rohelised leiutised (Pariis 2007), Leiutised tervislikuks toitumiseks (Barcelona 2006), Tulevikuleiutised (Stockholm 2005 ja New York 2004), Kasutajate poolt pakutud lahendused (Budapest 2003).

Design Labi võitja auhinnaks on pooleaastane palgaline internikoht Electroluxi disainikeskuses ja lisaks 5000 eurot (78 000 kr) auhinnaraha. Teise koha võitjat tasustatakse 3000 euroga (47 000 kr) ja kolmas koht teenib välja 2000 euro (31 000 kr) suuruse autasu.

Alltoodud galerii tutvustab 25 parimat tööd, nende järjekord on juhuslik.

Cocoon
Autor: Rickard Hederstierna, Rootsi

Cocoon on vastukaja pidevalt kasvavale rahvaarvule ja massilisele liha ja kala tarbimisele. Signaale kasutades ja selle abil liha geneetilist ehitust hinnates määrab Cocoon soovitusliku küpsetamisaja.

Butl-R-Bot
Autor: Tim Leeding, Suurbritannia

Butl-R-Bot on kaamerate ja sensoritega varustatud robotist köögiabiline, kes oskab toitu valmistada ja köögitarvikuid kasutada. Tänu kompaktsele disainile (35 cm) sobib Butl-R-Bot hästi just väiksesse kööki ja võimaldab selle omanikul samal ajal muuga tegeleda..

Le Petit Prince
Autor: Martin Miklica, Tšehhi

Le Petit Prince on robotist kasvuhoone, mille ülesandeks on lihtsustada tulevast Marsi asustamist. Robot kannab endaga kaasas klaasist kestas taime, mille jaoks ta toitaineid otsib. Erinevate toitainetega katsetades otsib robot välja sobivaimad ning teavitab leiust ka teistele robotitele.

Colorful Washer
Autor: Jun Tao, Hiina

Colorful Washer on pesumasin, mis maalib riietele pilte. Sellega võib lausa ilusa aia või maali pildi ja tekstuuri oma riietele kanda. Peopesa suurune bambusest ja ümbertöödeldud plastikust leiutis tekitab ja saadab laiali mikroosakesi, mis kinnituvad riietele luues nii uusi tekstuure, kujutisi ja isegi lõhnu. Samuti aitavad mikroosakesed riideid puhtana hoida. Masinat on võimalik laadida kasutades liikumisenergiat. Seega on see endaga näiteks käekotis kaasas kandes alati kasutamisvalmis.

Moléculaire
Autor: Nico Kläber, Saksamaa

3D molekulaarne toiduprinter viib tehnika ja toiduvalmistamise koosluse täiesti uuele tasemele. Moléculaire lihtsustab toiduvalmistamist ja on mõeldud nii tava- kui profiköökidele. Kasutades väikesi osakesi erinevatest toiduainetest prindib see kiht kihi haaval roa välja. Selline meetod muudab toiduvalmistamise lihtsaks ja võimaldab iga kell täpselt samamoodi maitsvat toitu välja printida.

Digital Wardrobe
Autor: Elias Kulukundis, USA

Elias Kulukundise digitaalne riidekapp, mis prindib riideid, on iga shoppaja unistus võimaldades iga päev uue kostüümi selga panna. Riiete printimiseks skaneerib masin kasutaja 3D kujutise suurele ekraanile. Kasutaja võib alla laadida erinevaid riideid ja disaine nii firmadelt kui ka teistelt kasutajatelt ning neid ka digitaalselt "proovida". Veidi loomingulisematele kasutajatele pakub digitaalne riidekapp ka võimalust endale ise riideid disainida. Kui riided kappi tagasi pannakse töödeldakse materjal ümber, et seda uuel kujul mõnel muul päeval taas kasutada.

Naturewash
Autor: Zhenpeng Li, Hiina

Naturewash on pesumasin, mis vee asemel kasutab negatiivseid ioone pesu pesemiseks ja värskendamiseks. Masinal on puuteekraan kolme režiimiga riiete värskendamiseks, rohulõhnaliseks "pesuks" ja lillelõhnaliseks "pesuks". Riiete pesemiseks tuleb masinale pikali heita või sellele istuda, kuid põhjalikuks puhastuseks võib riided ka otse masinasse panna.

Geco
Autor: Sydney Avila, Austraalia

Kuna järjest rohkem hakatakse tulevikus ehituses kasutama klaasi on Sydney Avila välja tulnud aknapesijast robotiga. Robot on varustatud mikrokiududest rattaga, mis puhastamise ajal ringi käib. Leiutise ’gekojalad’ on varustatud iminappadega ning see töötab päikeseenergial, mis muudab masina lisaks veel ka energiasäästlikuks. Samuti oskab see värvi vahetada nagu kameeleon sulandudes pestava pinnaga ühte, et mitte vaadet häirida.

Renew
Autor: Louis Filosa, USA

Renew on rõivaste puhastamiseks ja värskendamiseks mõeldud aurutaja. Kahe aurutusavaga Renew kogub rõivaste siltidelt pesemiseks antud informatsiooni kasutades selleks skännerit ja raadiosagedusi. Masin on inimestele täiesti ohutu, kuna lõpetab aurutamise niipea kui identifitseerib tundmatu pinna või objekti näiteks nahapinna. Renew on varustatud puuteekraaniga, mis võimaldab kasutajal masinat juhtida. Olles kõigest 25% tavalise pesumasina suurusest, sobib Renew ka väikestesse ruumidesse. Kuna Renew on valmistatud ümbertöödeldud alumiiniumist ja klaasist, on see ka lisaks kõigele loodussõbralik.

Kitchen Window
Autor: Cornelius Comanns, Saksamaa

Suure köögisisustuse mahutamine väikesesse kööki on tihti tülikas. Kitchen Window („Köögiaken“) aga on probleemile heaks lahenduseks, kuna ühendab endas nii köögiakna kui ka lahtitehtava pliidi ja kraanikausi. See on võimalik tänu uuenduslikule klaasitaolisele materjalile, mis on läbipaistev ja ühtlasi on võimeline ka kõrget kuumust taluma.

Teleport
Autor: Dulyawat Wongnawa, Tai

Teleport on külmkapp justkui mõnest ulmeromaanist. See suudab teleporteerida toitu poest otse külmkappi ja on juhtimiseks varustatud puuteekraaniga.

Lenee
Autor: Andrej Suchov, Prantsusmaa

Andrej Suchovi arvates peaksid pesumasinad tulevikus lisaks riiete pesemisele neid ka parandama. Mikrolaineid kasutades parandab ja peseb Lenee pesumasin teie pesu – ja seda kõike vaid ühe nupulevajutusega. Lenee on väiksem kui harilik pesumasin sobides seega ka väikestesse elamistesse.

Bifoliate
Autor: Toma Brundzaite, Leedu

Kuna pestud nõude kappi tagasipanek on tihtipeale üsna tüütu tegevus kavandas Toma Brundzaite seinale kinnitatava kahekambrilise nõudepesumasina. Ühte sektsiooni käivad pesemiseks mõeldud mustad nõud, teine on aga mõeldud puhastele nõudele. Nõudepesumasin kasutab pesemiseks ultraheli muutes selle keskkonnasõbralikumaks kui nüüdisaja pesumasinad.

Origin Bubbles
Autor: Yu Siou Liu, Taiwan

Seoses globaalse soojenemise ning vee- ja toidupuudusega on Yu Siou Liu välja tulnud leiutisega nimega Origin Bubbles ehk toit mulli seest. Peopesa suurune Origin Bubbles reguleerib elektrooniliselt toiduosakeste temperatuuri ja muudab need siis tõeliseks toiduks. Origin Bubbles kaasab endas erinevate toiduainete osakesi, millest suudab siis kokku panna erinevaid roogasid.

Vaccine Refrigerator
Autor: Juan Camilo Garcia Ramirez, Kolumbia

Juan Camilo Garcia Ramirez leiutis on täiustatud külmkapp vaktsiinide hoiustamiseks. Külmkapp on jaotatud mitmeks sahtliks, millesse mahub ligi 1000 doosi jagu vaktsiiniampulle. Erinevad kambrid saab sättida erinevatele temperatuuridele, mis võimaldab külmkappi kasutada mitmesuguste vaktsiinide hoiustamiseks. Külmkapp on tänu arenenud tehnikale võimeline vaktsiine vajalikule temperatuurile kiiresti maha jahutama pärast kapi avamist. Seetõttu võtab see ka vähem energiat kui tänapäeval kasutusel olevad külmkapid.

Serpo
Autor: Anna Karmazina, Venemaa

Serpo on trilobiidikujuline robot, kelle ülesandeks on vannitoa koristamine, kaasaarvatud dushiruumide, vannide, kraanikausside, põrandate ja seinte küürimine. Robot kasutab puhastamiseks erinevaid otsikuid, voolikuid ja lappe liikudes puhastatavatel pindadel iminappade abil. Serpo akusid saab laadida seinale kinnitatud alusel.

Water Catcher
Autor: Penghao Shan, Hiina

Puhta vee vajadusele mõeldes on Penghao Shan välja tulnud ideega lendavast veekogujast ja -puhastajast. Automatiseeritud seadeldis saadab välja lendavaid palle, mis koguvad vihmavett ja toovad kogutud vee siis peaseadeldise juurde. Seal vihmavesi puhastatakse ja viiakse pallide abil kasutajateni. Seade analüüsib ka kasutajate sõrmejälgi, et kindlaks teha, milliseid lisandeid veele lisada, et kasutajad saaksid kätte kõik vajalikud ained.

Maglevus
Autor: Jan Semer?k, Tšehhi

Maglevus on ultrahelil põhinev pesumasin, mille trummel peseb pesu kaalu järgi. Sellise uuenduse tõttu võtab 6 kg pesu pesemine kõigest kümme minutit kulutades samal ajal ka vähem energiat kui tänapäevased pesumasinad.

Smart Space
Autor: Inesa Malafej, Leedu

Kuna tulevikus võib ruumipuudus paljudele probleemiks saada mõtles Inesa Malafej välja Smart Space 3in1 duši, pesumasina ja kuivati. Võttes enda alla kõigest ühe ruutmeetri on see kompaktne ruumilahendus. Masin töötleb ümber ka duši all käies või riiete pesemiseks kasutatud vee. Kuivatil on kaks erinevat töörežiimi: üks riiete ja teine inimeste kuivatamiseks! Seega pole enam rätikuid vajagi!

The Egg
Autor: Vlad Icobet, Rumeenia

The Egg on munakujuline söögitegemiseks mõeldud abivahend, mis käib lillekujuliselt lahti. Kolm "kroonlehte" kujutavad endast kolme erinevat söögivalmistamiseks vajalikku sektsiooni: lõikepind, ahi ja kraanikauss. Leiutisel on sisse ehitatud ka hologramm, mis võimaldab otsida retsepte ja söögitegemise nõuandeid. Kui masinat parasjagu ei kasutata võib selle kokku panna. The Egg on saadaval erinevates värvilahendustes.

Wall Oven
Autor: Ludovic Peperstraete, Prantsusmaa

Tänapäevased ahjud on võrreldes Ludovic Peperstraete tulevikuahjuga suured ja energiakulukad. Seinale kinnitatud ahi küpsetab toitu kolme laseri abil. Kasutaja peab valima programmi toidu tekstuuri järgi mitte küpsetamistemperatuuri. Selline lahendus tagab alati täiuslikult küpsetatud roa.

Mirage
Autor: Yu-Lum Tseng, Taiwan

Mirage on kombineeritud köögimoodul, mis koosneb lauast, ahjust, prügikastist ja 3D projektorist, mille abil saab tekitada sõbra või perekonnaliikme kujutise, et ei peaks üksi sööma. Soovi korral võib projektoriga tekitada ka professionaalse koka kujutise, kellelt söögitegemise ajal nõu küsida.

The Window Fridge
Autor: Gwena?lle Kotecki, Prantsusmaa

Tulevikukülmkapp Window Fridge kombineerib endas akna ja külmkapi. Seinale kinnitatud külmkapp kasutab välistemperatuuri ja niiskust, et hoida toiduained kauem värsketena. Külmikus on ka lisasahtel toiduainete hoiustamiseks, mida ilmtingimata ei pea külmkapis hoidma.

The Mini Dishwasher
Autor: Matthieu Ducarne, Prantsusmaa

Ensüüme kasutav väike nõudepesumasin puhastab nõusid lagundades biolagunevaid osasid veeslahustuvateks jäätmeteks. Tänu sellisele tehnoloogiale on see tuleviku nõudepesumasin ka palju väiksem kui selle tänapäevased variandid. Pesemiseks kasutatav vesi läheb puhastatuna taaskäitlusesse.

Wirio
Autor: Sebastian Popa, Rumeenia

Wirio kaasaskantavad söögitegemisekaablid on mõeldud küpsetamiseks ja toidu ülessoojendamiseks. Sarnaselt mõõdulindile käivad Wiriost välja kaablid, mis keeratakse ümber poti või kohvitassi. Wiriol on ka ekraan, mida kasutades saab määrata toidu temperatuuri. Polümeerkaablid on kuumuskindlad ja ei põleta tänu sellele alust, kuhu Wirio on asetatud. Puhastamine käib automaatselt, kui kaablid on kokku tagasi keritud.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara