Eesti ülikiire interneti projekt saab Euroopast raha

Euroopa Komisjon kiitis heaks riigiabi andmise Eestit katva ülikiire internetiühenduse loomiseks.

Kogu projekti hinnanguline maksumus on kuni 6 miljardit, millest riigi kohustused alusvõrgu arendamise osas plaanitakse katta Euroopa erinevatest struktuurifondidest 1,5 miljardi krooni ulatuses.

Nüüd kiitis Euroopa Komisjon heaks Eesti kava toetada projekti EstWin, millega luuakse üleriigiline infrastruktuur kiire lairibaühenduse arendamiseks. Projekti eesmärk on ühendada maapiirkonnad olemasoleva kiudoptiliste kaablite võrguga ja tagada neile juurdepääs kiire interneti teenustele. Euroopa Komisjoni arvates vastab projekt riigiabi eeskirjadele, sest seda ei oleks võimalik ellu viia ainult turujõududele toetudes ning kuna kõik operaatorid saavad infrastruktuuri kasutada samadel tingimustel.

„Mul on väga hea meel Eesti kiire interneti strateegia üle,” ütles Euroopa Komisjoni asepresident ja konkurentsivolinik Joaqu?n Almunia. „Sellega aidatakse saavutada ELi digitaalse tegevuskava eesmärki tagada digitaalse ühtse turu pakutav jätkusuutlik majanduslik ja sotsiaalne kasu, kahjustamata seejuures põhjendamatult konkurentsi.”

Projekt peaks tagama 98 protsendile Eesti kodudest, ettevõtetest ja asutustest kiire internetiühenduse andmeedastuskiirusega vähemalt 100 Mbit/s – seda ka piirkondades, kus erainvesteeringutega lähitulevikus niisugust katvust ei saavutataks.

EstWini projekti abil loodetakse kõrvaldada digitaalne lõhe linna- ja maapiirkondade vahel, suurendada sotsiaalset ühtekuuluvust ja aidata kaasa majanduskasvule. Vajaliku lairiba infrastruktuuri kättesaadavus on kohalike omavalitsuste jaoks oluline tegur ettevõtete piirkonda meelitamise, kaugtöö, tervishoiuteenuste osutamise ning hariduse ja avalike teenuste parandamise juures.

Euroopa Komisjon võttis projekti EstWin hindamisel aluseks ELi 2009. aasta suunised lairibavõrkudele antava riigiabi kohta, mille kohaselt võivad mittetulundusühendused taotleda toetust piirkondlike kiudoptiliste võrkude ehitamiseks ja haldamiseks piirkondades, mis veel ei ole sellise võrguga kaetud, kui nad pakuvad kõikidele telekommunikatsioonioperaatoritele võimaluse kasutada seda infrastruktuuri võrdsetel tingimustel.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

ADM Interactive otsib PHP VANEMARENDAJAT

M-Partner HR OÜ

22. detsember 2017

Itella Estonia otsib ÄRIPROTSESSIDE ARENDUSJUHTI

Itella Estonia OÜ

17. detsember 2017

Arvamused

Teabevara