23. detsember 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Facebooki buum – kas paisumas on uus IT mull?

IT-firmade kõrgele tõusnud hinnad on vallandanud debati võimalikust uuest IT mullist – kõige lähemal sellele näivad olevat sotsiaalvõrgustikud Facebook ja Twitter, kirjutab tänane Rootsi majandusleht Dagens Industri.

Selle aasta märtsi alguses hinnati Facebooki väärtuseks 11,5 miljardit dollarit (firma ei ole börsil noteeritud). Juba toona kõrgena tundunud hind pole midagi võrreldes tänasega – läinud nädalal veebilehel Sharespost toimunud oksjonil vahetas 165 000 Facebooki aktsiat omanikku hinnaga 25 dollarit tükk, mis hindab firma väärtuse 56,7 miljardile dollarile. See on rohkem kui võrdluseks Rootsi Ericssoni või eBay väärtus.

Facebook on saanud omale küll 500 miljonit kasutajat, kuid firma tulud on praegu alles kaugel sellest, et nii kõrget väärtust õigustada, kirjutab leht. Investeerimispank Cowen & Co prognoosib, et Facebooki käive on tänavu ca 1,75 miljardit dollarit.

Google'i väärtuse, mille käive ületab Facebooki oma ligi 13 korda, hindab aktsiaturg vaid 3,6 korda Facebooki väärtusest kõrgemaks. Viimasel on seega täita suured ootused – seni pole Facebook oma ärimudelit veel detailselt kirjeldanud.

Teine superstaar on Twitter, mille väärtus on hinnatud neljale miljardile dollarile, ilma et firma tuluna miljardeid teeniks.

Analüütikute hoiatuste järgi kipuvad investorid uskuma, et edukad firmad kasvavad igavesti. Nagu Myspace, mis oli olulisim suhtluskeskkond enne Facebooki tulekut.

Veelgi enam teeb muret riskikapitalistide valmisolek pumbata tohutuid summasid alustavatesse firmadesse, millest loodetakse saavat järgmisi Facebooke ja Twittereid, millel aga pole veel ei tulusid ega kliente. Tänavu San Franciscos toimunud konverentsil Web 2.0 hoiatasid paljud tuntud riskikapitalistid, et liiga paljud kipakatega ideedega ja vaid paari kolme töötajaga firmad saavad liiga palju raha.

Ehkki mitmed näevad ohusignaale, ollakse praegu siiski alles kaugel läinud sajandi üheksakümnendate lõpu pöörasusest, mil noteeritud IT-firmade väärtus kümnekordistus. Viimase aastaga on Nasdaq kerkinud 20% võrreldes 79%ga 1999. aastal.

"Võtke Google. Firma börsiväärtus ületab aastakasumi 24 korda. Apple'il 21 korda. Õige IT mulli ajal üheksakümnendatel aastatel ei olnud sellise hinna ja kasumi suhtega võimalik osta ühtegi tehnoloogiafirmat," nendib Jay Yarow ajakirjas Business Insider.

Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755