Eesti Pank: bitcoin ei kujuta ohtu finantsstabiilsusele

Eesti Panga sõnul ei kujuta virtuaalraha bitcoin piiratud kasutusulatust arvestades ohtu ei hinna- ega finantsstabiilsusele, kuid selle kasutajad peaksid olema ettevaatlikud, kuna tegemist on reguleerimata valdkonnaga.

„Tänaste hinnangute kohaselt ei kujuta virtuaalraha selle piiratud kasutusulatust arvestades ohtu ei hinna- ega finantsstabiilsusele. Ühelt poolt esindavad virtuaalraha skeemid  finantssüsteemi uuendusi  ja pakuvad tarbijatele alternatiive tavapäraste maksesüsteemide kõrval, kuid teisalt tuleb tarbijate tähelepanu pöörata virtuaalraha kasutamisega kaasnevatele mitmetele riskidele,“ ütles Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna juhataja Mihkel Nõmmela.

Virtuaalraha skeemide näol on tegemist võrdlemisi uue valdkonnaga, millel puudub regulatsioon ning selle üle ei teostata ühtegi järelvalvet. „Bitcoin on täna tõenäoliselt edukaim virtuaalraha/krüptorahaskeem, mis võimaldab nii virtuaalsete kui ka reaalsete kaupade ja teenuste ostmist. Iseenesest on tegemist probleemse skeemiga, kuna rahaloome pole arusaadav, virtuaalse raha hind on kõikuv ja ebastabiilne,“ lisas Nõmmela.

Samas võib virtuaalraha kaduda ka lihtsalt hooletusest, kui juhtub näiteks probleem arvuti kõvakettaga. „Lisaks võib rahaomanik selle kiiresti kaotada, kui näiteks arvutis puudub vajalik viirusetõrje või taastevõimalused. Nagu öeldud, ei ole virtuaalraha teenus seadusandluses reguleeritud, seega on teenus täna vaid teenuse pakkuja poolt kontrollitav ning kõik riskid kannab virtuaalraha kasutaja, kuna kasutajal ei ole negatiivsete juhtumite korral kellegi poole abi saamiseks pöörduda,“ ütles Nõmmela.

Keskpank hoiatab, et reguleerimata ja anonüümset maksekeskkonda võidakse kasutada rahapesuks, terrorismi rahastamiseks või muudeks ebaseaduslikeks tegevusteks, mis on suureks väljakutseks õiguskaitseorganitele.

Osale arutelus

  • Rainer Saad

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Arvamused

Teabevara