Autor: Indrek Kald • 23. mai 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eesti idufirma tõi turule lisaseadme nutitelefonidele

Eesti idufirma Shaka välja töötatud tuulemõõtmisseade nutitelefonidele jõuab suvel turule.

Tallinna Tehnikaülikooli, Tehnopoli ja Swedbanki rahastatavast Prototronist toetust saanud toote eeltellimine on avatud, esimesed seadmed jõuavad klientideni juunis.

Nutitelefoni audioliidesesse ühendatav tuulemõõtmisseade aitab tuulealadega seotud sportlastel ja harrastajatel ning teistel huvilistel saada täpset ilmastikuinfot. Seadme esimene tooteversioon võimaldab mõõta tuule kiirust ja temperatuuri, järgmises peatselt turule jõudvas versioonis lisandub ka õhurõhu ja õhuniiskuse mõõtmise võimekus.

Shaka kaasasutaja ja tegevjuhi Raigo Raamatu sõnul saab lisaväärtusena reaalajas infot ka teiste toote kasutajate seadmete kaudu. "Kui olete Tallinnas Pirital surfamas ja mõõdate Shaka seadmega sealseid olusid, näeb Nõval asuv sõber koheselt mõõtetulemusi ka enda nutitelefonis. Nii on teil reaalajas olemas mitme asukoha värsked ilmastikuandmed ja see aitab paremini langetada otsuseid, kuhu millal minna," rääkis ta.

Swedbanki ettevõtete panganduse juht Robert Kitt märkis, et on väga hea tunne näha, kuidas ühest nutikast ideest saab käegakatsutav toode. "Shaka paistis Prototroni esimeses voorus silma idee praktilisuse, toote vajalikkusega rahvusvahelisel turul ning teostatava lahendusega," lisas ta.

Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse direktori Tea Varraku kinnitusel on ettevõtluses tähtsam kui kunagi varem oskus arendada suurepäraseid ideid, koondades enda ümber nende kiireks elluviimiseks talendikaid mõttekaaslasi. "TTÜ vilistlane Raigo Raamat on seda suutnud ning tema ja ta kolleegide tööd on krooninud edu," lisas Varrak.

Shaka esitas oma nutika idee Prototroni esimeses taotlusvoorus mullu sügisel. Meeskond sai prototüübi ehitamiseks 11 640 eurot ja kaheksa kuud hiljem on toode valmis turuletoomiseks.

Peatselt on turule jõudmas ka Prototronilt rahastuse saanud Flydogi mereseiresüsteem, mille abil saab merekeskkonnast automaatselt andmeid hankida.

Kokku on kolmes taotlusvoorus on Prototronile laekunud 211 ideed, millest seitse on saanud rahastuse anda oma ideele käegakatsutav kuju. Nädal tagasi teatas Tehnikaülikool 180 000 euro suurusest lisarahast, millega rahastatakse ülikooli tööstusomandi prototüüpimist läbi Prototroni.

Prototron rahastu eesmärgiks on anda innovatiivsetele ideele reaalne kuju. Rahastu asutasid Swedbank, Tallinna Teaduspark Tehnopol ja Tallinna Tehnikaülikool. Kolmel järjestikusel aastal toetatakse uusi nutikaid ideid 120 000 euro ulatuses, millele lisandub 180 000 eurot TTÜ raha.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755