Delfi kaotas vaidluse Inimõiguste Kohtus 

Euroopa Inimõiguste Kohus leidis, et uudisteportaal Delfi peab vastutama sobimatute anonüümsete kommentaaride eest.

Delfi avaldas 2006. aasta 24. jaanuaril artikli “SLK lõhkus plaanitava jäätrassi”, mis kogus 185 kommentaari. Saaremaa Laevakompanii omanik Vjatšeslav Leedo pidas paarikümmet neist enda au ja väärikust solvavaks. Ta saavutas riigikohtus võidu, kuid Delfi kaebas otsuse Euroopa Inimõiguste Kohtusse.

Euroopa Inimõiguste Kohtu hinnangul ei riku riigikohtu otsus, millega Delfi pandi vastutama uudistele lisatud kommentaaride sisu eest, inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni.

Kohtus Leedot esindanud vandeadvokaat Ants Nõmper tõi Euroopa Inimõiguste Kohtu lahendit kommenteerides välja, et meediaorganisatsioon kohustub tegema riskihindamist ehk välja selgitama, millised artiklid võivad põhjustada massilisi solvavaid kommentaare.

„Artiklite puhul, mis ei põhjusta solvavaid kommentaare, piisab tavapärastest abinõudest: sobimatust kommentaarist teavitatakse toimetust ja see võetakse maha. Artiklid, mis toovad kaasa avalikkuse tugeva reaktsiooni, nende puhul peab meediaorganisatsioon võtma kasutusele ennetavaid meetmeid,“ rääkis Nõmper.

Millised need meetmed peaksid olema, seda kohus ette ei kirjuta, sest ei soovi ajakirjandusele ettekirjutusi teha.

Delfi võttis Leedo kohta käinud sobimatud kommentaarid maha umbes kuus nädalat pärast nende ilmumist. Kohus leidis, et meediaorganisatsioon peaks kriitilistele kommentaaridele kiiremini reageerima. Samuti on kohtu hinnangul ebapraktiline, kui inimene peab ise hakkama solvajat ja ähvardajat IP-aadressi järgi otsima, lisas Nõmper.

Kohus võttis otsust tehes arvesse kommentaaride solvavat ja ähvardavat tooni ning asjaolu, et Delfi on professionaalne majanduslikku tulu taotlev väljaanne. Samuti leidis kohus, et meediaettevõtte kasutatavad meetmed kahju tekitamise vältimiseks on ebapiisavad ning kaebajal polnud lisaks kohtule teisi õiguskaitse abinõusid võimalik kasutada. Lisaks leidis kohus, et Leedo nõutud kahjutasu 5000 krooni ehk 320 eurot oli mõistlik. Delfi on kahjutasu juba välja maksnud. 

Osale arutelus

  • Katariina Krjutškova

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

CREDITINFO ESTONIA is looking for a PYTHON DEVELOPER

Creditinfo Eesti AS

05. oktoober 2018

REGIONAALHAIGLA IT teenistus otsib HELPDESKI IT-SPETSIALISTI

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

07. oktoober 2018

Teabevara