Autor: Eliisa Matsalu • 17. veebruar 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

7 innovaatilist toodet Aafrikast

Aafrika innovaatilisus ei saa ülejäänud maailmalt sellist tunnustust, mida ta väärib, kirjutas Forbes. Mander on tulvil uue põlvkonna julgeid ja loomingulise mõtlemisega ettevõtjaid, kes leiutavad ja arendavad pidevalt uusi tehnoloogiaid.

Need leiutised lihtsustavad igapäevaelu ja muudavad ühiskonnas tehnoloogia ning kaubandusliku elujõulisuse igas maailma nurgas atraktiivsemaks.

Siin on neist seitse tähelepanuväärset innovatsiooni: on läbimurdeline navigatsiooni tööriist nägemispuudega inimestele. See on kantav vöö koos Bluetooth-ühendusega kuularitega, mis juhatab pimedaid, kuidas lihtsalt ja turvaliselt navigeerida ümber tavaliste takistuste, nagu näiteks seinad, toolid ja trepid. Mubser tunneb takistused ära RGB-liitvärvimudeli pildistamise ja infrapuna põhjalike andmete järgi, mis kogutakse 3D kaameraga. Leiutis teavitab kasutajat kiiresti takistustest sisseehitatud audiseadeldise ja vibratsioonimootori kaudu. Mubseri töötasid välja 22aastane egiptlane Khaled Shady ja Menourfia ülikool arvutitehnoloogia tudengigrupp.

1. Mubser

2. Mellowcabs on kõrgtehnoloogiline taaskasutatavatest asjadest valmistatud jalatakso. Sõidukid täidavad ära ühistranspordi lüngad: liiklejad saavad neid kasutada selleks, et jõuda oma esimesse ühistranspordi peatusesse ning viimasest omakorda sihtpunkti jõudmiseks. Nad liiguvad kolme kilomeetri raadiuses ja on võimelised sõitma päevas kokku rohkem kui sada kilomeetrit. Jalataksod on varustatud mitmete kõrgtehnoloogiliste seadeldistega, näiteks nagu regeneratiivpidurdamise ja inimese jõul laetavate valgustatud kerepaneelidega. Samuti on sõidukites Mellowcabi enda patenteeritud tarkvaraga tahvelarvutid erinevate funktsioonidega. Leiutise töötas välja Lõuna-Aafrika ettevõtja Neil du Preez.

3. Kardiotablett on puutetundlik meditsiiniline tablett, mis võimaldab selliseid südameuuringuid nagu elektrokardiogramme läbi viia eraldatud maapiirkondades, saates tulemused juhtmevabalt spetsialistidele, kes suudavad neid tõlgendada. Seade abistab eraldatud piirkondades elavaid Aafrika patsiente, kel on raskusi arstiabi saamiseks linna pääsemisega. Kardiotableti leiutas 26aastane kamerunlane Arthur Zang.

4. ViViFi puutekleebis on inimese-objekti kasutajaliides, mis muudab mittejuhtivad teatud paksusega pinnad, nagu näiteks puidu ja klaasi puutetundlikeks sensoriteks ja ekraanideks. Teisisõnu, ViViFi puutekleebisega võib pea iga pinna puutetundlikuks seadeldiseks muuta. Veekindel seadeldis toetub põhiliselt inimese elektrostaatilisele energiale: kui tekib kontakt inimkeha ja pinna vahel, tunnetab kleebis inimese liikumist, teeb kindlaks inimkontakti asukoha ja edastab selle läbi WiFi keskonna  juhtseadmesse, mille peale seadeldis reageerib. Seda tehnoloogiat saab kasutada näiteks valguslülititele, meditsiiniseadeldistele ja raamatutele. ViViFi loodi egiptuse inseneri Haitham Desoky poolt.

5. Saphonia. Tegu tuuleturbiiniga, mis võimaldab purjekate tehnoloogia abil toota energiat, suunates tuule läbi purje nii, et see järgib keerlemisvastast edasi-tagasi 3D liikumist. Purje suunab tuule edasi-tagasi liikumist ja konverteerib kineetilise energia mehhaaniliseks energiaks, kasutades selleks kolbe. Kolvid konverteerivad omakorda energia hüdrauliliseks surveks, mida saab hoiustada hüdroakus või konverteerib selle hüdromootori või -generaatori kaudu elektriks. Saphonia leiutasid Tuneesia idufirma omanikud Hassine Labaied ja Anis Aouini.

6. Savvyloo on pedaalidel opereeriv, lihtsalt kokkupandav kuivkäimla, mis sisaldab koonilist ketast, mis eraldab uriini ja muud vedelikud tahketest jääkidest. See on disainitud spetsiaalselt Lõuna-Aafrika eraldatud maapiirkondadele. SavvyLoo kanaliseerib vedelikud kogumiskaevu ja tahked jäägid kuivatatakse päikesesoojuse ja õhuvoolu abil, mis aitab likvideerida patogeensed mikroobid ja ebameeldivad lõhnad.

7. Malaaria pf/PAN(pLDH) kontrollkomplekt. Tegu on Lõuna-Aafrikas leiutatud kiire meditsiinilise diagnostika komplektiga, mis tuvastab 30 minuti jooksul, kas tarbitud malaariaravim on olnud tõhus. See on ainult üks maailmas välja töötatud üheksast komplektist ja on ainus omataoline, mis kuulub täielikult Aafrika ettevõttele.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755