Jaapan alustab Eestiga küberjulgeoleku koostööd

Jaapan hakkab osalema NATO küberkaitsekeskuses Tallinnas, alustab Eestiga kahepoolset küberjulgeoleku koostööd, vahendas presidendi kantselei.

Kohtumisel president Toomas Hendrik Ilvesega teatas Jaapani peaminister Shinzõ Abe, et soovib veel liituda Internetivabaduse Koalitsiooniga ning luua tihedad sidemed Põhjala-Balti riikidega, nimetades Eestit IT ja kübervaldkonna esiriigiks maailmas.

Ilves tervitas Jaapani uues kaitsestrateegias väljendatud soovi teha tihedamat julgeolekualast koostööd NATO ja Euroopa Liiduga, öeldes, et Jaapan on Eesti kõige olulisem julgeolekukoostöö partner Aasias.

Peaminister Abe, kes avalikustas tänasel kohtumisel Jaapani otsuse liituda NATO küberkaitsekeskusega Tallinnas ja Internetivabaduse Koalitsiooniga, teatas ka soovist muuta regulaarseks Eesti-Jaapani senine küberjulgeoleku alane koostöö. Tänavu toimuvadki esimesed kahepoolsed kõrgetasemelised konsultatsioonid.

Jaapan soovib osaleda abipaketis Ukrainale

Ilves andis kohtumisel peaminister Abega ülevaate, kuidas vastab Euroopa Liit Venemaa sõjalisele invasioonile Krimmi poolsaarel ja katsetele kahjustada Ukraina territoriaalselt terviklikkust.

Peaminister Abe sõnul on Jaapan juba toetanud ja toetab veelgi OSCE Ukraina-suunalist tegevust ning soovib olla osaline, kui IMF hakkab arutama abipaketti Kiievile.

„Ukraina riik tuleb tema inimestele tagasi anda ja demokraatlike riikide toetus on siin möödapääsmatu,“ ütles president Ilves. „Jaapan toetab traditsiooniliselt rahu ja rahuvalvet, diplomaatiat, eelistades seda sõjalistele operatsioonidele. See on oluline praegu, mõeldes Ukraina sündmustele.“

Ettevõtjatel huvi

President kordas Eesti tugevat toetust Euroopa Liidu ja Jaapani ambitsioonika vabakaubandusleppe sõlmimisele. Samas soovib Eesti allkirjastada Jaapaniga topeltmaksustamise vältimise lepingu, mis annaks hoogu ja kindlust kahe maa majandussuhete arengule.

Presidendi kantselei teatel kinnitab Eesti ettevõtjate huvi Jaapani turu vastu Ilvest saatev arvukas äridelegatsioon ja viimastel päevadel sõlmitud mitmed kasulikud kontaktid.

Näiteks on maailma suurim autorehvitootja Bridgestone huvitatud Viru Keemia Grupi (VKG) toodangust ja nõus alustama põlevkivikemikaalide katsetusi oma kummisegudes.

Samuti leppisid Tallinna Tehnikaülikool ja Mitsubishi Motors kokku big data analüüsi katva lepingu pikendamise.

Gong, Reklaamilahenduse OÜ kaubamärk, on lähedal sellele, et Šveitsis valmistatud kõrgekvaliteedilisest orgaanilisest batistist Pärnumaal õmmeldud rõivaste kollektsioon jõuaks Jaapanis kahe kaubamaja gruppi ja e-keskkonnas "Rakuten" avataks Gongi pood.

Osale arutelus

  • Ken Rohelaan

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Arvamused

Teabevara