Jaan Priisalu: küberkurjategijaga võitlemiseks peab tundma ennast

Eile toimunud IT konverentsil rääkis Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektori Jaan Priisalu, et meie sisemiste IT-süsteemide tundmine on veel olulisem kui vaenlase tundmine.

„Selleks, et küberkriminaalidega võidelda, tuleb meil tunda nii iseennast kui ka küberkriminaale. 80% küberkurjategijatest on tänaseks päevaks organiseerunud ja nad suudavad teha hästi planeeritud ja raskesti avastatavaid rünnakuid,“ rääkis Priisalu konverentsil.

ByteLife’i tegevjuht Taavi Must rõhutas konverentsi avaettekandes, et küberturvalisus mõjutab meid kõiki – nii eraisikuid, ettevõtteid kui ka riiki. „Lihtsa näitena mõjutavad küberrünnakud majanduslikult ka eraisikute heaolu, kui näiteks inimese krediitkaardi info satub valedesse kätesse,“ ütles Must. Ta lisas, et enamasti teevad ettevõtted küberkriminaalide elu väga kergeks – tänasel päeval on 78% rünnakutest sellised, mis oma olemuselt on väga lihtsakoelised ja nende ära hoidmine ei vaja keerulist ega kallist tehnoloogiat. Oluline on tunda oma IT-süsteemi, et mitte olla kurjategijatele kerge saak, kirjutati ByteLife’i pressiteates.

Cisco turvatoodete Soome ja Baltimaade regiooni müügijuhi Juha Launoneni sõnul on kasvavate seadmete hulk ja muutunud ärimudelid mõjutanud küberrünnakute hulka. „Tänapäeval on üha enam seadmeid ühendatud internetti ja see tekitab seadmete ründamiseks üha enam võimalusi juurde. Juba ainuüksi tänapäevases autos on mitmeid nutikaid seadmeid, mida on võimalik rünnata,“ ütles Launonen. Launoneni sõnul seisneb väljakutse peamiselt selles, et pahatihti tunnevad kaasaegsed küberkriminaalid IT-süsteeme paremini kui nende süsteemide omanikud. Riski suurust iseloomustab see, et IT on kõikjal, kus on inimesed – tööl, kodus ja isegi sõidukites.

IT eksperdid on aga ühel nõul, et kaasaegsed rünnakud nõuavad küberturvalisuse eest vastutajatelt kardinaalselt uut lähenemist. IT turvalisus ei ole tänapäeval enam üksnes turvaspetsialistide teema, vaid selle peale peavad mõtlema nii kõik IT valdkonnas töötavad inimesed kui ka tavakasutajad.

 ByteLife on IT infrastruktuuriga tegelev ettevõte, mis on spetsialiseerunud ärikriitiliste infosüsteemide haldamisele ja turvamisele. ByteLife'i peamised teadmised ja oskused on seotud andmekeskusega: automaatika, haldamise, virtualiseerimise, salvestamise, võrgunduse, varundamise ja arhiveerimisega. 2011. aastal oli ByteLife'i käive üle kümne miljoni euro.

Osale arutelus

  • Kadrin Karner

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Arvamused

Teabevara