Kübbar: e-hääletussüsteem turvalisem kui e-pangandus või e-maksuamet

Eestis kasutatava e-hääletussüsteemi turvatase on kõrgem kui paljudel teistel igapäevaeluks vajalikel e-süsteemidel nagu näiteks e-pangandusel või e-maksuametil ütles ITL-i juhatuse liige Heiki Kübbar, lisades, et seda ka arusaadavatel põhjustel, sest valimistulemuste mõju ühiskonnale on väga suur.

Seega on ITLi kindel seisukoht, et e-hääletussüsteem on täiesti turvaline kasutamaks seda Euroopa Parlamendi valimiste läbiviimisel.

Kübbari sõnul peab kõigi e-süsteemide turvalisus pidevalt ajaga kaasas käima ning seepärast on teretulnud ka igasugune põhjendatud kriitika nende toimimise osas. Võimalike turvariskide avastamiseks teevad kõik ettevõtted ja riigid koostööd IT-kogukondadega ning võtavad arvesse nendelt tulnud ettepanekuid. "Kahjuks on aga viimasel ajal ühe vaatlejate töögrupi poolt Eesti e-hääletussüsteemide kohta kõlanud seisukohad pehmelt öeldes puudulikud. Esitatud väited ei viita kindlasti tegelikele probleemidele ning panevad asjatundjaid pigem kulmu kergitama," lausus ta.

Kübbar tõi näiteks vaatlejate töögrupi raportis toodud riskifaktori, milleks on valimiste läbiviimisega otseselt seotud töötajate võimalik ebalojaalsus. Tema sõnul on just sellised riskid e-hääletussüsteemis oluliselt paremini tuvastatavad kui näiteks paberhääletussüsteemis, kuna kõikide e-hääletusega seotud ametnike tegevusest jääb igal juhul järele jälg, mida saab alati kontrollida. Kübbar lisas, et erinevalt mitmetest teistest testijatest, ei olnud nimetatud vaatlejate grupp kursis ka mõnede süsteemi osadega, mis avastavad ja analüüsivad võimalikke pettusi.

ITL on info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaga (IKT) tegelevaid ettevõtteid ja organisatsioone ühendav erialaliit, kus liikmeid on täna 79. Lisaks IKT-le spetsialiseerunud ettevõtetele kuuluvad liitu ka mitmed ettevõtted teistest majandusharudest, mille põhitegevus on IKT-ga oluliselt seotud.

Osale arutelus

  • Kadrin Karner

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara