IKT Aastakonverentsi esineja Ilison: Kuidas andmetest äri teha

14. oktoobril toimub "IKT Aastakonverents 2014", kuhu oleme kutsunud rääkima big data kasutamise praktilistest näidetest Lauri Ilisoni. Rääkisime temaga IKT valdkonnas toimuvatest muutustest.

1. Milline on Sinu visioon big data tulevikust?

Big datal on  valdkonnana väga suur tulevik ja potentsiaal, sest see on ala, kus IT toetab ärisid suures mahus uue väärtuse loomisel lähemad 5 aastat. Big data tähendab kontseptsioonina seda, et kõiki ettevõtluses kogutavaid andmed kasutatakse nii, et neist tekiks uut ärilist väärtust. Statistika järgi hoiavad ettevõtted alles vaid ca 20% oma tekkivatest andmetest – need, mis on lihtsa ja selge struktuuriga – näiteks raamatupidamise või lepingute andmed. Aga andmed klientide käitumisest, suhtlusest, rakenduste kasutusest, üldjuhul kustutatakse, sest neid on keeruline salvestada, analüüsida ja interpreteerida. Me lihtsalt ei oska ega saa täna nendega midagi teha. Seetõttu  ei näe ettevõtted nende hoidmisel mingit vajadust. Samas need andmed on just see kasutamata ressurss, mida järgmiseks kasvuks vaja läheb.

Teiselt poolt - big data pakub ka teholoogilised lahendused. Big data tehnoloogia all mõtlen neid avatud lähtekoodiga projekte, mis on alguse saanud Google’st, Facebookist, LinkedIn’ist,  Twitterist jne – suurtest internetiettevõtetest, kelle äri rajaneb tohutus kogustes andmetel ning nende osaval mõistmisel. Need lahendused, mis võimaldavad suurtel internetiettevõtetel skaleeruda, kõrgkäideldavust saavutada  ja seda kõike mõistliku kuluga, ilma ülikallite litsentsideta. Kui siia lisada masinõpe (inglise keeles `machine learning´) - ehk võimekus leida andmetest mustreid ja statistilisi seoseid, saame väga võimsa tehnoloogilise komplekti, millega ärilisi ülesandeid lahendada.

2. Kuhu on pilveteenused arenemas?

Ma arvan, et big data annab pilveteenustele uue mõõtme – Big Data tehnoloogia rakendatakse alati mitmest serverist koos toimiva andmepilve peal, olenemata kas see pilv on loodud ettevõtte serveriruumis või mõnes hostingu keskuses. Mõte on lihtne – kasutame mitmeid servereid, mis seome kokku ühtseks pilveks, mis võimaldab andmeid hoidmiseks, analüüsida ja otsuseid teha. Selline pilv või asuda nii Amazonis kui ettevõtte enda serveriruumis – seal, kus hinna ja kvaliteedi suhe on parim.

3. Millest plaanid rääkida konverentsil?

Plaanin rääkida Big Data tehnoloogiast ja selle rakendamisest ettevõtete infosüsteemides. Räägin sellest, mida me teeme Nortalis, kuidas me arendame big data põhiseid lahendusi ettevõtetele. Toon mõned praktilised näited, kuidas ettevõtjad saavad kasutada big data tehnoloogiat.

4. Mis on IT-juhi visioon järgmiseks aastaks?

Minu arvates on IT-juhtidel võimalus tõsta endale lauale uus ja väga huvitav teema järgmiseks 5 aastaks – “kuidas andmetest äri teha”.  Ehk kuidas IT juht saaks toetada ülejäänud organisatsiooni andmetest lähtuvate lahenduste loomisel ja kasutuselevõtul. Kuidas rakendada masinõpet selgitamaks, kuidas meie kliendid käituvad või milliseid ressursse ma saaksime veelgi optimeerida teades, mis ja kus toimub. Äripool ootab lahendusi andmete analüüsimiseks, andmekaeveks ja nii, et me selleks Excelit ei peaks kasutama. Analüüsid tekivad automaatselt. Tulemused on integreeritud ettevõtte põhiprotsessidesse. Täna töötajate poolt tehtavad otsused tehakse perspektiivis automaatselt algoritmide põhjal. Perspektiivis on ettevõtted rohkem automatiseeritud, nad suudavad andmete põhjal näha, mis klientidega toimub ning reageerida seeläbi muutustele kiiresti ja efektiivselt. Ettevõtete kulud töötajatele on väiksemad, sest oleme lihtsama töö asendanud intelligentsete süsteemidega. IT-juht on see, kes suudab tehnoloogia äri eduks vormida. Ja see on strateegiliselt oluline roll.

IKT Aastakonverents 2014
Aeg
: 14.10.2014
Koht: Original Sokos Hotel Viru Konverentsikeskus
Eriti oodatud: IT ettevõtjad, tippjuhid, IT juhid, IT arhitektid, arendusjuhid, turvajuhid, projektijuhid, turundusjuhid, osakonnajuhid.

Aastakonverentsi kava koostamisel on silmas peetud hetke “kuumimaid” teemasid IKT sektoris, milleks on:
• Big Data
• Pilveteenused
• Mobiilsed kanalid
• Turvalisus

Iga teemaploki avab IKT sektoris tuntud välisesineja, kes annab konverentsile ka rahvusvahelise mõõtme. Vaadeldakse globaalseid trende IT-maailmas, käsitletakse pilveteenuste eeliseid ja õiguslikku regulatsiooni, Big Data lähenemist ning palju muud.

Konverents on suunatud IKT ettevõtete juhtidele ja kõigile, kes puutuvad oma töös kokku IT arendusprojektidega, sealhulgas riigiasutused (osakondade ja talituste juhid), erasektor (IT juhid, osakondade juhid, arendusjuhid, direktorid).

Konverentsi programm :

08.45 – 09.20 Registreerimine ja hommikukohv
09.20 – 09.30 Moderaatorite avasõnad, ülevaade päevakavast ja sissejuhatus teemasse. Merlin Mägi, ITuudised.ee juht ning Rudolf Osman, Eesti pilvetehnoloogia meetup’i korraldaja ja Äripäeva teemaveebide juht.
09.30 – 09.40 Konverentsi avasõnad
Taavi Kotka, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi IT asekantsler
09.40 - 10.00 Äripäeva Tehnoloogia TOP võitjate autasustamine

SESSIOON 1: INSPIRATSIOON
10.00 – 10.45 Globaalsed trendid IT-maailmas
James Alexander, Briti IT visionäär, Egg ja Zopa asutaja  ning The Foundationi partner
10.45 – 11.15 Eesti IT ettevõtte kogemused eksporditurgudel: Plumbr
Priit Potter, Plumbri juht
11.15 - 12.00 Mis tõi meid siia ja kuidas edasi?
Andres Kütt, RIA nõunik

12.00 - 13.00 Lõunapaus

SESSIOON 2: BIG DATA
13.00 - 13.45 Eesti vaade: Mida peavad Eesti ettevõtted Big Data-st teadma? Praktilised näited Big Data kasutamisest finantssektoris
Lauri Ilison, Nortali Big Data konsultant

13.45 – 14.45 SESSIOON 3: PILVETEENUSED
Kuidas pilveteenused suurendavad organisatsioonide produktiivsust.
Neil Cattermull, Compare the Cloud (UK)
Eesti vaade: Pilveteenuste õiguslik regulatsioon
Tiina Pukk, LEXTALi vandeadvokaat

14.45 - 15.05 Kohvipaus

15.05 – 16.00 SESSIOON 4: MOBIIL
Kuidas kohandada oma äri mobiilse maailmaga?
Rob Thurner, Burn The Sky rajaja ja autor (UK)
Eesti case study: Swedbank
Arno Pae, Swedbanki turundusdirektor

16.00 – 16.45 SESSIOON 5:  IT & TURVALISUS
Vestlusringis osalevad:
Marek Helm, EMTA peadirektor
Ain Rasva, SEB Panga Balti IT arenduse juht
Jaan Priisalu, Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektor
16.45 Kokkuvõtted, konverentsi lõpp

Konverentsi soodushind kuni 30. september on 199 eurot (km-ga 238,80 eurot). Alates 1. oktoobrist kehtib tavahind 269 eurot (km-ga 322,80 eurot).
Registreeri siin.
Lisainfo: Merlin Mägi, telefon 6670 302 või kirjutades merlin@ituudised.ee.

 

Osale arutelus

  • Merlin Mägi

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara