Eesti ehitab Namiibiale oma X-tee

Eile, 28.10 allkirjastas E-riigi Akadeemia Namiibia valitsusega lepingu X-tee sarnase andmevahetussüsteemi juurutamiseks järgmise kahe aasta jooksul.

Loodava X-teega saavad Namiibia avaliku sektori asutused internetipõhiselt turvaliselt ristkasutada erinevate asutuste andmeid ja välja arendada e-teenused oma elanike ja ettevõtete tarbeks.

Lepingu kirjutasid alla Namiibia peaministri büroo kantsler Nangula Mbako ja E-riigi Akadeemia asedirektor Hannes Astok. Andmevahetussüsteemi valmimises osalevad Eesti poolt E-riigi Akadeemia ja Cybernetica AS ning teised tehnoloogiafirmad.

E-riigi Akadeemia asedirektor Hannes Astoki sõnul on Namiibia valitsuse otsus tunnustus Eesti e-riigi lahendustele. “Namiibia valitsus otsustas pärast erinevate riikide kogemusega tutvumist võtta kasutusele just Eesti mudeli ja tarkvara kui parima olemasolevaist,” sõnas Astok.

“Hea meel on tõdeda, et Eesti X-tee aluseks olev ja Cybernetica poolt välja arendatud unikaalne turvalise hajutatud teenussiini tehnoloogia SDSB leiab kasutust järjest enamates riikides ning seda koostöös E-riigi Akadeemiaga,” märkis Cybernetica AS juhatuse esimees Oliver Väärtnõu.

Välisministeerium alustas Eesti e-riigi tutvustamist Aafrikas mõned aastad tagasi. Peaminister Taavi Rõivase ja Namiibia presidendi Hifikepunye Pohamba kohtumisel selle aasta aprillis otsustati käivitada praktiline koostöö. Koostööd rahastab Namiibia valitsus. Eesti on olnud abiks X-tee sarnaste infosüsteemide valmimisele ka Aserbaidžaanis ja aitab seda hetkel ehitada ka Palestiinale.

E-riigi Akadeemia SA on infoühiskonna arendus- ja analüüsikeskus, mis loodi 2002. aastal Eesti Vabariigi Valitsuse, ÜRO Arenguprogrammi (UNDP) ja Avatud Ühiskonna Instituudi (OSI) toetusel. E-riigi Akadeemia eesmärgiks on kujuneda IKT-valdkonna analüüsi- ja kompetentsikeskuseks Euroopas ning tagada koolituste, uuringute ja koostöövõrgustike kaudu Eesti e-riigi kogemuste vahendamine ja infoühiskonna jätkusuutlik areng.

Osale arutelus

  • Merlin Mägi

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

IT Koolitus otsib KOOLITAJAT

IT Koolituskeskuse OÜ

10. detsember 2017

Julianus Inkasso otsib TARKVARAARENDAJAT

Julianus Inkasso OÜ

25. november 2017

Derivco is looking for a TECHNICAL WRITER

Derivco Estonia OÜ

15. detsember 2017

Arvamused

Teabevara