Üle WiFi võrgu toimivad 4G kõned on uus reaalsus

WiFi võrgus 4G kõned
Tele2 Eesti tegevdirektor Argo Virkebau.

Tele2 testib esimese Eesti mobiilioperaatorina 4G häälkõnede edasiarendust ehk VoWiFi tehnoloogiat, mis võimaldab teha praegusega võrreldes kordades selgema heliga mobiilikõnesid üle tavalise WiFi võrgu.

Tele2 Eesti tegevdirektori Argo Virkebau sõnul on VoWiFi (Voice over WiFi) ehk üle WiFi võrgu toimiv 4G kõne maailmas praegu veel haruldane nähtus, mis saab tulevikus tavapäraseks suhtlemise viisiks.

„Selle asemel, et helistada mobiilioperaatori võrgu kaudu, toimub WiFi-kõne üle traadita interneti, mis on sinu kodus, kontoris, kohvikus või raamatukogus. Helistaja jaoks toimub kõne samamoodi nagu mobiilivõrgus, ent on 4G kõnele omaselt eriti selge heliga ning algab momentaalselt, ilma ooteajata,“ selgitas Virkebau.

WiFi-kõned võimaldavad maailmaga ühenduses püsida seal, kus mobiilsidelevi on nõrk – näiteks reisides, siseruumides, maapiirkondades või piirialadel. „WiFi-kõnesid saab teha kasvõi maa all, keldris või mujal, kuhu mobiilside ei ulatu, aga WiFi on olemas,“ tõi Virkebau näite.

Skype’st või Viberist eristab tulevikukõnesid see, et kui inimene liigub kõne ajal WiFi-võrgust välja, lülitub see automaatselt üle 4G võrku, ilma et kõne osapooled seda tajuks. Kõnede tegemiseks ja SMS-ide saatmiseks kasutatakse SIM-kaardiga seotud telefoninumbrit ning eraldi rakendust kasutada pole tarvis.

„Lõpptarbija jaoks tähendavad WiFi-kõned paremat ühendust kõikjal ja kokkuhoidu nii andmesidekuludelt kui telefoni energiakulult,“ ütles Virkebau.

WiFi-kõned eeldavad, et mobiilioperaatoril on olemas VoLTE (Voice over LTE) võrguseadmed, millele on lisatud VoWiFi tehnoloogia ning helistamiseks kasutatavad nutitelefonid peavad samuti olema spetsiaalse VoWiFi-t toetava tarkvaraga.

Nii 4G kõned kui VoWiFi kõnetehnoloogia plaanitakse Eestis kasutusele võtta tuleval aastal.

 

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara