Uued netilahendused toovad ettevõtjatele trahve

Katri Paas-Mohando
Katri Paas-Mohando

Aina kasvava populaarsusega internetikeskkonnad, mis lihtsustavad ettevõtjatel klientideni jõudmist ja klientidel pakkujate leidmist võivad kaasa tuua konkurentsiõiguslikke riske ning kopsakaid trahve, kirjutas vandeadvokaat Katri Paas-Mohando.

Äripäevas avaldatud artiklis kirjeldab Paas-Mohando ühe konkreetse näite abil miks ja kui oluline on konkurentidega ühise IT-süsteemi kasutamisel endale selgeks teha keelatud ja lubatud koostöö piirid.

Hiljutine Euroopa Kohtu lahend puudutas Leedu reisibüroode ühtset broneerimissüsteemi, kus ettevõtja E-Turas saatis reisibüroodele IT-süsteemi kaudu meili, milles teatas, et süsteemist tulenevate tehniliste piirangute tõttu saab allahindlust rakendada ainult ühtselt ja vaid kuni 3%. Leedu konkurentsiamet leidis, et tegemist on kartellikeeldu rikkuva kokkuleppega ning trahvis nii E-Turast kui ka süsteemi kasutavaid reisibüroosid. Vaidlustused viisid kuni Euroopa Kohtuni, kus leiti ka, et tegemist võib tõepoolest olla kartellikeelu rikkumisega.

„Seaduse piire tuleb tunda“, soovitab Paas-Mohando ja selgitab, et konkurentsreeglite kohaselt peavad ettevõtjad tegema kõik hinnakujundust puudutavad otsused iseseisvalt. Süsteemist lähtuvate ühtsete allahindlusmäärade rakendamine ei ole lubatav.  Kohus leidis küll, et trahvi määramiseks peab olema tõendatud, et reisibürood said kätte ja lugesid E-Turase e-kirja ning mitmed reisibürood väitsid, et süsteem oli nende jaoks marginaalse tähtsusega, aga see kõik ei päästnud ettevõtjaid trahvist.

Lähemalt saab tutvuda loo asjaolude ja vandeadvokaadi soovitustega ettevõtjatele Äripäevas avaldatud loos.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara