X-tee versioonile 6 ülemineku eelarve on 2,3 miljonit eurot

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal allkirjastas X-tee versioonile 6 ülemineku ettevalmistamise investeeringute kava mahus 2,34 miljonit eurot.

Investeeringute eesmärk on tagada infosüsteemidele turvaline internetipõhine andmevahetus ja luua eeldused, et vähendada dokumentide digitembeldamist ja digitaalset allkirjastamist ning tõsta X-tee andmevahetuse turvalisust infosüsteemides.

Investeeringute kavast rahastatavate projektide valim baseerub Riigi Infosüsteemi Ameti kaardistusel ja asutuste valmisolekul X-tee uuele versioonile üle minna. Kogu investeeringutest katab 1,91 miljonit eurot Euroopa Regionaalarengu Fond, 0,43 miljonit eurot kaetakse riigieelarvest ja toetuse saajate omafinantseeringuna.

X-tee 6 toob endaga kaasa mitmeid võimalusi ja muudatusi.

Üks peamine võimalus on uuteks piiriülesteks teenusteks ja digitaalse suhtluse paranemine. Soome on X-tee kuuenda versiooni kasutusele võtnud ja selle tulemusena tekib võimalus automatiseerida näiteks Soome ja Eesti maksuameti koostööd. Uus versioon kasutab sõnumite autentsuse tõendamiseks eIDASes nimetatud e-templit, mis tähendab, et sõnumile lisatud kinnitus on kogu Euroopa Liidus mõistetav. 

Koos uuele versioonile üleminekuga toimub ka X-tee liikmelisuse korrastamine, mille tulemusel seotakse sõnumid neid edastavate organisatsioonidega, mitte ainult infosüsteemidega. Selle tulemusena täpsustub selgemalt, kes saatis sõnumeid ja kelle nimel.

Kui X-tee võeti algselt kasutusele vaid avaliku sektori kasutuseks, siis praeguseks on tekkinud mitmeid kasutusjuhte, kus X-teed kasutatakse era- ja avaliku sektori suhtluseks, näiteks panganduses vahetatakse riigi infosüsteemidega andmeid. Uues versioonis on ka võimalik erineva sektori liikmeid selgelt eristada, mis on vajalik eelkõige kuna kehtivad erinevad tehnilised nõuded.

Eelmise X-tee ülesehitus pärineb aastast 2001, mistõttu versioon 6 hõlmab laiemalt tarkvara kaasajastamist.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara