Kõrgõzstan saab Eestilt X-tee 5. põlvkonna terviklahenduse all-litsentsi

Tunduk ehk Kõrgõzstani X-tee nime aluseks olev süm
Tunduk ehk Kõrgõzstani X-tee nime aluseks olev süm

18. aprillil käivitus Kõrgõzstanis E-riigi Akadeemia, Aktors OÜ ja Kõrgõzstani e-valitsemise koordineerimiskeskuse koostöös Eestis väljatöötatud koosvõimelahendus X-tee. 25. aprillil annab E-riigi Akadeemia tegevdirektor Arvo Ott Kõrgõzstani valitsuse e-valitsemise koordineerimise keskuse direktor Taalai Baiterekovile üle koosvõimelahenduse X-tee 5. põlvkonna terviklahenduse all-litsentsi.

Kõrgõzstani X-tee nimeks on Tunduk, mis Kõrgõzstanis tähendab ajalooliselt 40 hõimu ühinemise protsessi ja on ühtlasi traditsioonilise elamu - jurta – x-kujuline katuseelement.

Vastvalminud Kõrgõzstani X-teele on sealsed ametkonnad juba loonud 4 ametkondade vahelist e-teenust passi- ja isikuandmete päringuks ning tolliprotseduuride kontrolliks. Järgmiste kuude jooksul arendavad Kõrgõzstani ametiasutused täiendavaid teenuseid, et testida X-tee sobivust Kõrgõzstani vajadustele.

Projektijuht Mari Pedaku sõnul on X-tee installeerimisele ja üleandmisele eelnenud Kõrgõzstani IT-administraatorite, e-teenuste arendajate ja riigiametnike koolitused. “Kokku läbib E-riigi Akadeemia e-valitsemise koolituse 260 inimest, et Kõrgõzstani valitsusasutustes oleksid teadmised e-valitsemise korraldamisest ning oskused X-teed ja e-teenuseid edasi arendada,” ütles Mari Pedak.

Kõrgõzstani e-teenuste loomisega seotud ametkondade juhid ja juristid osalevad sel nädalal Tallinnas e-valitsemise alasel koolitusel, et saada teadmisi e-valitsemise organisatsioonilisest ja õiguslikust korraldamisest ning tutvuvad Eesti parimate näidetega.

Lisaks Kõrgõzstanile on E-riigi Akadeemia koostöös Eesti ettevõtetega Aktors OÜ ja Cybernetica AS aidanud X-tee lahendust kasutusele võtta Tuneesias, Palestiina, Namiibias ja Fääri saartel. Samuti käivad ettevalmistused Ukrainas ja Armeenias.

Kõrgõzstani e-valitsemisele alust loova andmevahetuskihi loomist ning ametnike ja IT-spetsialistide koolitamist toetasid USAID ja Eesti Välisministeerium kokku 500 000 euroga.

Osale arutelus

Toetajad

Seotud lood

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tallinna Linnakantselei otsib INFOSÜSTEEMIDE ANALÜÜTIKUT

Tallinna Linnakantselei

01. november 2017

ERPLY otsib SÜSTEEMIADMINISTRAATORIT

Majandustarkvara OÜ

01. november 2017

Tallink is looking for a SENIOR DEVELOPER

Tallink Grupp AS

31. oktoober 2017

Arvamused

Teabevara