Kõrgõzstan saab Eestilt X-tee 5. põlvkonna terviklahenduse all-litsentsi

Tunduk ehk Kõrgõzstani X-tee nime aluseks olev süm
Tunduk ehk Kõrgõzstani X-tee nime aluseks olev süm

18. aprillil käivitus Kõrgõzstanis E-riigi Akadeemia, Aktors OÜ ja Kõrgõzstani e-valitsemise koordineerimiskeskuse koostöös Eestis väljatöötatud koosvõimelahendus X-tee. 25. aprillil annab E-riigi Akadeemia tegevdirektor Arvo Ott Kõrgõzstani valitsuse e-valitsemise koordineerimise keskuse direktor Taalai Baiterekovile üle koosvõimelahenduse X-tee 5. põlvkonna terviklahenduse all-litsentsi.

Kõrgõzstani X-tee nimeks on Tunduk, mis Kõrgõzstanis tähendab ajalooliselt 40 hõimu ühinemise protsessi ja on ühtlasi traditsioonilise elamu - jurta – x-kujuline katuseelement.

Vastvalminud Kõrgõzstani X-teele on sealsed ametkonnad juba loonud 4 ametkondade vahelist e-teenust passi- ja isikuandmete päringuks ning tolliprotseduuride kontrolliks. Järgmiste kuude jooksul arendavad Kõrgõzstani ametiasutused täiendavaid teenuseid, et testida X-tee sobivust Kõrgõzstani vajadustele.

Projektijuht Mari Pedaku sõnul on X-tee installeerimisele ja üleandmisele eelnenud Kõrgõzstani IT-administraatorite, e-teenuste arendajate ja riigiametnike koolitused. “Kokku läbib E-riigi Akadeemia e-valitsemise koolituse 260 inimest, et Kõrgõzstani valitsusasutustes oleksid teadmised e-valitsemise korraldamisest ning oskused X-teed ja e-teenuseid edasi arendada,” ütles Mari Pedak.

Kõrgõzstani e-teenuste loomisega seotud ametkondade juhid ja juristid osalevad sel nädalal Tallinnas e-valitsemise alasel koolitusel, et saada teadmisi e-valitsemise organisatsioonilisest ja õiguslikust korraldamisest ning tutvuvad Eesti parimate näidetega.

Lisaks Kõrgõzstanile on E-riigi Akadeemia koostöös Eesti ettevõtetega Aktors OÜ ja Cybernetica AS aidanud X-tee lahendust kasutusele võtta Tuneesias, Palestiina, Namiibias ja Fääri saartel. Samuti käivad ettevalmistused Ukrainas ja Armeenias.

Kõrgõzstani e-valitsemisele alust loova andmevahetuskihi loomist ning ametnike ja IT-spetsialistide koolitamist toetasid USAID ja Eesti Välisministeerium kokku 500 000 euroga.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Teabevara