Eesti sai küberhädaolukorra lahendamise plaani

Valitsus kiitis heaks ulatusliku küberintsidendi hädaolukorra lahendamise plaani, mis arvestab kübervaldkonna muutunud vajadustega ning aitab tekkivate kriiside lahendamisele oluliselt kaasa.

"Internetikeskkonnast lähtuvad ohud ja rünnakud on täna juba sama reaalsed kui füüsilises maailmas. Et digitaalsetest teenustest võib sõltuda ka inimeste elu ja tervis, siis peab riik olema valmis nende toimepidevust kaitsma. Mudel, kuidas probleeme lahendada, testiti ära ka üleriigilisel õppusel KüberSIIL 2015 ja selle tarkuse nüüd kasutusse võtamegi," lausus majandus- ja taristuminister Kristen Michal.

Ulatusliku küberintsidendi tõttu võib sattuda ohtu paljude inimeste elu või tervis, katkeda osaliselt või täielikult elutähtsa teenuse osutamine või tekkida suur keskkonna- või varaline kahju.

Riigiülene koordinatsioonitasand

Olulisemaks muudatuseks võrreldes varasemalt kehtinud plaaniga on riigiülese koordinatsioonitasandi ning selle ülesannete piiritlemine. Küberhädaolukorra lahendamise plaan annab Riigi Infosüsteemi Ametile koordinatsioonimudeli olukorra lahendamiseks. Ulatusliku küberintsidendi korral moodustab amet operatiivstaabi, kuhu kuuluvad riigiasutuste ja teenusepakkujate esindajad. Selline juhtimismudel tagab kiirema infoliikumise, võimaldab kaasata täiendavaid ressursse ning laiendada hädaolukorda lahendavate asutuste õigusi.

Ulatuslikuks küberintsidendiks valmisoleku tagab Riigi Infosüsteemi Amet oma igapäevaste põhiülesannetega: intsidentide ennetamise, intsidentideks valmisoleku planeerimise ja nende lahendamise koordineerimisega. Lisaks sellele on välja töötatud laiem hädaolukorra lahendamise plaan juhuks, kui on vaja ulatuslikumalt kaasata teisi ametkondi ning nende töökorraldust koordineerida.

Osale arutelus

  • ITuudised.ee

    ITuudised.ee

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

DERIVCO is looking for a QA SPECIALIST

Derivco Estonia OÜ

25. november 2018

DERIVCO is looking for a TECHNICAL COORDINATOR

Derivco Estonia OÜ

25. november 2018

Arvamused

Teabevara