Uuringutulemus: kiired muutused ja idufirmad toovad kahju

Dell Technologies turundusjuht Jeremy Burton
Dell Technologies turundusjuht Jeremy Burton

78% globaalsetest ettevõtetest näevad digitaalsetes ärides ning idufirmades ohtu enda ärile, selgub tehnoloogiaettevõtte Dell Technologies tellitud uuringust.

Delli tellitud uuringutulemuste ühe järeldusena on välja toodud, et ettevõtete juhid üle maailma näevad tulevikku kaootilise ning ebakindlana. Vaid vähesed astuvad reaalseid samme selleks, et pidada sammu kiirelt areneva idufirmamaailmaga.

Uuringule vastanud juhtide sõnul näevad nad ohtu enda ärile just tänapäeval aina enam levivates idufirmades, kes jätavad ärimudelis tihtipeale vahele aastakümnetega väljakujunenud taristu ning alustavad äri hoopis teistsuguselt ning digitaalsel platvormil. Head näited sellistest äridest on Uber või Airbnb, kes on leidnud täiesti teistsuguse digitaalsel platvormil põhineva lahenduse transpordi- ja majutusteenuse jaoks. Peale uute ja innovaatiliste ettevõtete tulekut leiavad olemasolevad ärid end olukorrast, kus nende teenus ei ole enam konkurentsivõimeline või peab kiiresti hakkama muudatusi tegema, et uue turuolukorraga harjuda.

Uuringutulemused näitavad, et kuigi ettevõtted on muutuvast turust teadlikud, siis on 80% ettevõtetest enda ettevõtte digitaliseerimise algjärgus ning peaaegu 50% ettevõtetest jäävad arengutest maha. 78% uuringus osalenud äridest leiavad, et idufirmad on ohuks nende ettevõttele kas praegu või saavad selleks tulevikus. Selline trend aitab innovatiivsetel ettevõtetel edukas olla, kuid uute oludega mittekohanevate ettevõtete jaoks on olukord raske. Peaaegu pooled (45%) uuringus osalenud ettevõtetest on mures, et nende äri võib muutuda konkurentsivõimetuks lähima viie kuni kümne aasta jooksul. Põhjuseks mainitud digitaalsete ärimudelitega idufirmad.

Nii mõnigi ettevõte tunnetab kiirete muutustega kaasnevaid kahjusid juba praegu. Üle poole uuringus osalenud ettevõtetest (52%) on kogenud enda tegevusalas märgatavaid muutusi viimase kolme aasta jooksul. Muutuste toojateks jällegi mainitud digitaalsed idufirmad ning ka erinevate asjade interneti ehk IoT lahenduste pakkujad. Lisaks sellele ei tea 48% globaalsetest äridest, milline nende tegevusvaldkond kolme aasta pärast välja näeb, mis viitab teatavale ebakindlusele tuleviku osas.

“Senini paistab, et neljas industriaalrevolutsioon on olnud sama suurte mõjudega, kui eelmisedki. Kui ettevõtted ei suuda muutustega sammu pidada, siis nad jäävad maha või kaovad täielikult. Muutuste ignoreerimine lihtsalt ei tööta,” selgitab ettevõtte Dell Technologies turundusjuht Jeremy Burton.

Aeglane areng või hoopis digitaalne kriis?

Siiani on ettevõtete kohanemine uute oludega Burtoni sõnul olnud pehmelt öeldes aeglane. "Mitmed firmad on digitaalsetele lahendustele üleminekut vaevu alustanud. Mitmed ettevõtted üritavad digitaalseid lahendusi kasutusele võtta samm-sammult. Vaid vähesed on täielikult digitaalsetele lahendustele üle läinud," lausus ta. 

Uuringutulemustest selgub, et vaid üks kolmest ettevõttest on digitaalsed lahendused edukalt kasutusele võtnud. Paljudes firmades valitseb ka olukord, kus teatud osakonnad on digitaalsetele lahendustele üle läinud, kuid enamik (73%) tunnistab, et digitaalsed lahendused võiksid nende organisatsioonis rohkem levinud olla.

Ligikaudu kuus ettevõtet kümnest ei suuda vastu tulla tavapärastele klientide soovidele. Sinna hulka kuuluvad näiteks parem ööpäevaringne turvalisus ning ligipääs teenustele ja informatsioonile.

“Lähitulevikus leiame ennast olukorrast, kus peaaegu iga ettevõtte keskmeks on tarkvaraarendus. Paljud neist ettevõtetest on täiesti uued. Teiste ettevõtete jaoks, kes pole kunagi tarkvaralahendustega tegelenud, saab olukord olema raske. Uued digitaalsed tooted ja teenused hakkavad IT taristut tõsiselt muutma ning selleks, et ettevõtted suudaksid hakkama saada meeletute koguste kasutajate ning andmetega, peab nende digitaalne infrastruktuur olema tasemel,” sõnas Burton

Andmed pärinevad iseseisvalt turu-uuringutega tegelevalt ettevõttelt Vanson Bourne. Uuringus osalesid kokku 4000 keskmise ning suure ettevõtte juhid. Uuringusse kaasati kokku 16 eri riiki ning 12 eri tegevusala.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Arvamused

Teabevara