Eesti ja Soome asutasid mittetulundusühingu X-tee arendamiseks

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ning Soome Rahandusministeeriumi asekantsler Anna-Maija Karjalainen allkirjastasid lepingu mittetulundusühingu asutamiseks, mille abil muudetakse kahe riigi vaheline andmevahetus oluliselt efektiivsemaks. Asutatud MTÜ nimeks on Nordic Institute for Interoperability Solutions (NIIS) ehk Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituut ning see hakkab paiknema Tallinnas.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul näitab koostöö Soomega ka teistele EL-i liikmesriikidele, et riikidevaheline andmete jagamine on reaalselt tehtav. „Eesti ja Soome on juba pikka aega IKT-valdkonnas edukalt koostööd teinud, andmeid üle piiri vahetanud ja ühise X-tee arendamiseks ettevalmistusi teinud. Kui Eesti IKT-edulugu sai alguse sellest, et võtsime üle soomlaste ID-kaardi, siis nüüd on Soome kord kiirendada e-teenuste arengut X-tee kaudu. Sellega liigume X-tee ühises arendamises ja piiriüleses andmete vahetamises pika sammu edasi,“ ütles Palo.

„Reaalselt hakkavad andmed üle lahe asuvate riigiasutuste vahel liikuma järgmisel aastal. Seni on suurimat huvi üles näidanud Rahvastikuregistrid ja Maksuametid mõlemal pool piiri. X-tee arendamine annab meile võimaluse panna alus Euroopa digitaalsele ühisturule piiriüleste avalike teenuste osas ning lihtsustada järjest enam liikuvate kodanike ja ettevõtjate elu,“ lisas Palo.

Piiriülene koostöö muudab edaspidi X-tee arendamise Eesti jaoks oluliselt perspektiivikamaks, kuna NIISi rahastatakse mõlema riigi eelarvetest. 2017. aastaks on kokkulepitud 920 500 euro suuruses liikmemaksus.

Loodud ühingu eesmärk on tagada e-riigi infrastruktuuri kvaliteet, jätkusuutlikkus ja rahvusvahelise koostöö toimimine. X-tee on Eesti e-riigi üks olulisemaid tugisambaid, mille laitmatu ja jätkusuutliku toimimise abil on võimalik tagada riigi infosüsteemi funktsioneerimine. X-tee on turvaline infosüsteemide andmevahetuskiht, mis võimaldab andmekogudel ja registritel omavahel turvaliselt ning teatud volituste piires suhelda. X-tee abil vahetab andmeid ligikaudu tuhat Eesti asutust ning selle „nähtavaks osaks“ on näiteks eesti.ee portaali kaudu kättesaadavad teenused.

Osale arutelus

  • ITuudised.ee

    ITuudised.ee

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

DERIVCO is looking for a TEST AUTOMATION TEAM LEAD

Derivco Estonia OÜ

17. november 2018

DERIVCO is looking for a QA SPECIALIST

Derivco Estonia OÜ

25. november 2018

DERIVCO is looking for an ANIMATOR

Derivco Estonia OÜ

17. november 2018

Teabevara