10 nippi, kuidas ära tunda pahatahtlik õngitsuskiri

10 nippi, kuidas ära tunda pahatahtlik õngitsuskir
10 nippi, kuidas ära tunda pahatahtlik õngitsuskir

Pahatahtlikud õngitsuskirjad erinevad oma suuruse ja sisu poolest, tehes nende tuvastamise keeruliseks. IT teenuste ja lahenduste ettevõte Datafox kirjutab enda blogis, kuidas on võimalik neid ära tunda.

1. See kiri lihtsalt ei tundu õige. Kui postkasti tulnud e-mail ei tundu õige oma grammatika või lauseehituse poolest, siis on suur tõenäosus, et tegu on pahatahtliku õngitsuskirjaga. Sama kehtib ka kirja puhul, mis on lihtsalt liiga hea, et olla tõsi! Usalda oma sisetunnet ning ole kriitiline postkasti saabuvate kirjade osas.

2. Kirjad üldiste tervitustega. Selle asemel, et kiri adresseerida sinu nimele, on kirja alguses näiteks: ,,Hea klient’’ või ,,Dear Customer’’. Kasutades mitte-personaalseid tervitusi säästavad küberkurjategijad oma aega, et nii maksimeerida oma ohvrite arvu.

3. E-mailid, milles on näilised lingid ametlikele lehtedele, paludes sul sisestada enda kohta infot. Küberkurjategijate poolt loodud netileheküljed on sageli väga veenvad ning tõetruud. Enne enda info sisestamist, uuri antud lehekülge, et tegu oleks ikka sellega, mida ta väidab olevat. 

4. Ootamatud e-kirjad, mis sisaldavad sinu kohta infot. Informatsioon nagu ametinimetus, eelnevad töökohad, hobid jms on võimalik koguda sotsiaalmeediast (näiteks LinkedIn ja Facebook) ning seda seejärel ära kasutada, et kiri tunduks usaldusväärsem.

5. Kirjas on mittesobivad laused. Kurjategijad kasutavad tihti lauseid (näiteks ,,Sinu konto on häkitud’’), mis on mõeldud hirmutamiseks. Nende eesmärk on panna sind kiirelt ja mõtlemata tegutsema.

6. Grammatiliselt väärad laused. See on sagedane viga, mis annab selge vihje, et tegu võib olla pahatahtliku kirjaga. Samuti viitavad sellele ebakorrektsed lause ülesehitused või ebaloomulikud fraasid.

7. Kiireloomulised kirjad. Kirjad, kus soovitakse saada kiiret vastust, lootuses tegevusele ajalimiidi pannes saab info kätte lihtsamini, kui muidu. Näiteks: ,,Kui Te ei vasta 48 tunni jooksul, siis Teie konto suletakse’’.

8. Võitsid 1000000 eurot! Sellist laadi õngitsuskirjad on tavalised ning lihtsasti äratuntavad. Sarnased, kuid kavalamad kirjad on need, kus auhinna võitmiseks tuleb täita küsimustik või sisestada oma andmed.

9. Kinnitage konto. Selliste kirjade puhul on lihtne eksida. Suhtuge sellise sisuga kirjadesse kriitiliselt ning kontrollige üle, milleks ja kuhu oma kontot verifitseerima hakkate.

10. Võltsadressaadid. Küberkurjategijad armastavad kasutada adressaatidena tuntud nimesid, tehes aga minimaalseid muudatusi, mis jäävad sageli märkamatuks. Näiteks: www.google.ee muudetakse www.g00gle.ee. Jällegi aitab selle vastu: ,,enne mõtlen, siis klikin’’ mõtteviis.

Samuti mõned näpunäited lunavaraga nakatumise ennetamiseks ja tagajärgede leevendamiseks:

- veendu, et arvutis oleks paigaldatud lunavara kaitse ning kasuta alati viimast tarkvaraversiooni;

- tee oma failidest regulaarselt varukoopiaid;

- ole teadlik võimalikest küberohtudest.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

ADM Interactive otsib PHP VANEMARENDAJAT

M-Partner HR OÜ

22. detsember 2017

Itella Estonia otsib ÄRIPROTSESSIDE ARENDUSJUHTI

Itella Estonia OÜ

17. detsember 2017

Arvamused

Teabevara