Tänasel istungil arutab valitsus Eesti seisukohti mitme Euroopa Liidu õigusakti eelnõude osas, üks neist on Euroopa Komisjoni küberpakett. Teemat selgitab ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.
Mullu septembris kuulutas Euroopa Komisjon välja küberpaketi, mille kesksel kohal on uuendatud küberjulgeoleku strateegia „Vastupidavusvõime, heidutus ja kaitse: tugeva küberturvalisuse tagamine ELis“.
Paketi eesmärk on euroliidu küberturvalisuse taseme tõstmine ning usalduse loomine Euroopa IKT-valdkonna toodete ja teenuste vastu. Samuti võitlus küberkuritegevusega ning diplomaatiliste käikude ja lahenduste leidmine ulatuslike küberturvalisuse intsidentide ja kriiside korral.
Eestis on koostamisel kolmas küberjulgeoleku strateegia ning paralleelselt ka võrgu- ja infosüsteemide turvalisuse direktiiv, mille eesmärk on tagada võrgu- ja infosüsteemide turvalisuse ühtlaselt kõrge tase kogu liidus. ELi küberpaketti kuuluv ühisteatis annab valituse kinnitusel seega head suunised Eesti uue küberjulgeolekustrateegia koostamiseks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Eesti huvides on Euroopa Liidu Võrgu- ja Infoturbeameti (ENISA) arenemine selge ja püsiva mandaadiga usaldusväärseks Euroopa agentuuriks, mis toetab ja arendab liikmesriikide vahelist koostööd. Samuti toetab Eesti sertifitseerimisraamistiku kehtestamist, aga soovib võimalikult paindlikku mandaati.
Küberturbe teadus- ja arendusvaldkonnas soovib Euroopa Komisjon luua kompetentsikeskuste võrgustiku, mida Eesti toetab. Lisaks toetab Eesti ka ELi rahvusvahelise koostöö suurenemist kolmandate riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonidega.
Seotud lood
Koosoleku pidamine tähendab rohkemat kui lihtsalt arutelu – see hõlmab päevakorra koostamist, hääletusi, otsuste dokumenteerimist ja protokollide koostamist, kusjuures aina sagedamini toimuvad nõupidamised üle veebi. Eesti tarkvaraarendaja Ektaco on loonud lahenduse, mis viib koosolekute korraldamise uuele tasemele, olgu selleks aastakoosolek, avaliku sektori istung või aktsionäride üldkogu.