Konsultant: innovatsioon vaid sõnades

Mati Nõmmiste
Maksu- ja ärinõustamisettevõtte Grant Thornton juhtivpartner Mati Nõmmiste.

Kuigi Eesti laseb end paista edumeelse e-riigina, investeerivad meie firmad vähe teadus- ja arendustegevusse, leiab ärikonsultant Mati Nõmmiste.

"Ettevõtete investeeringute jaotust vaadates on Eesti olukord eriti kummastav. Ühelt poolt loome endast maailmas pilti kui innovaatilisest e-riigist. Teisalt läheb ettevõtete niigi väikesest investeeringute kogumahust alla kolmandiku inimeste koolitamisse ning teadus- ja arendustegevusse, ülejäänu aga seadmetesse ja masinatesse," viitas ta tehnikaülikooli uuringule.

Teadus- ja arendustegevus on Nõmmiste sõnul aga just see "võlukepike, mille abil saame innovatsioonile kaasa aidata, välja mõeldes uuenduslikke tooteid ja teenuseid, leiutades uutmoodi töökorraldust ja koolitades töötajaid". See ongi majanduskasvu tagamise ja tootlikkuse tõstmise alustala, kinnitas ta.

Eestis ja mujal ELis pole maksu- ja ärinõustamisettevõtte Grant Thornton juhtivpartneri Mati Nõmmiste sõnul viimastel aastatel investeeringuid tehtud samas tempos majanduskasvuga.
"Kahjuks paistavad selles suhtes eriti silma Eesti ettevõtted, kes Euroopa Liidu keskmisele alla jäävad. Investeeringud on aga hädavajalikud selleks, et ettevõtted suudaksid jätkusuutlikult kasvada," kinnitas ta.

Nõmmiste sõnul saab ja peab ka riik ettevõtete investeeringuid teadus- ja arendustegevusse toetama. "Üks võimalus selleks on maksumeetmed, näiteks maksusoodustuste tegemine. Tõsi, meil kehtib investeeringutele tulumaksuvabastus, kuid teadus- ja arendustegevus on näiteks seadmete ostmisega võrreldes pika vinnaga investeering, mis hakkab kasu tooma alles aastate pärast," selgitas ta.

"Arvestades, et eeloleval kevadel toimuvad riigikogu valimised, ootab meid ees aeg, kus parteid üksteise võidu heldeid lubadusi annavad. Soovitan ettevõtjail debatti jälgida ka sellest vaatevinklist, kes ja mida investeeringute, eriti teadus- ja arendustegevuse investeeringute soodustamiseks lubab," lisas Nõmmiste.

Osale arutelus

  • Indrek Kald

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Arvamused

Teabevara