Helmes käivitas näotuvastusega raamatulaenutuse

Oliver Stimmer
Helmese masinõppe spetsialist Oliver Stimmer.

Eesti üks suuremaid tarkvarafirmasid Helmes avas oma peamaja töötajatele biomeetrilise raamatukogu, mis tuvastab laenutaja ja soovitud raamatu automaatselt.

Helmese masinõppe spetsialisti Oliver Stimmeri sõnul toimib lahendus nii, et inimene vaatab koos raamatuga kaamerasse ning süsteem paneb ise laenutuse inimese kontole kirja. "Helmeses on raamatute laenutamine seotud ka iga töötaja arenguprofiiliga ning ettevõtte mentorid näevad, millega keegi end täiendab ning oskavad vastavalt lisa soovitada," rääkis ta.

"Kui selline lahendus ühendada riikliku ID-kaardi piltide andmebaasiga, siis on tehniliselt täiesti võimalik viia ka avalikud raamatukogud üle näotuvastusel põhinevale laenutusele. Laenutuskaardi saaks kirjutada ajalukku ja otseses mõttes inimestele raamatuid näo järgi jagama hakata," lisas Stimmer.

Helmese spetsialisti sõnul Eestis juba testitakse Mobiil-ID väljastamisel riiklikul andmebaasil põhinevat näotuvastust. Stimmeri kinnitusel on tehniline võimekus täiesti olemas, et kasutada näotuvastust kümneteks uuteks teenusteks ja teha sellega inimeste elu mugavamaks ning turvalisemaks.

"Näiteks Helmese töötajad saavad varsti kontorisse sisse näotuvastusega, ülemaailmsed võimalused on aga kadunud inimeste leidmine või alaealisuse kontroll. Amazon juba avas poe, mille IT-süsteem tunneb ära nii ostja kui riiulilt võetud kauba ning võtab lahkudes pangakontolt raha automaatselt maha," selgitas Stimmer.

FBI andmebaasis on üle poolte USA elanike fotod (näiteks juhiloa pilt), mida kasutatakse tagaotsitavate leidmiseks ja kuritegude lahendamiseks. Ka Hiinas ja Saksamaal kasutatakse näotuvastust edukalt kurjategijate tabamiseks.

Näotuvastuse näidiseks on ka automaatne passikontroll Berliinis ja mitmes teises lennujaamas, mis võimaldab kiiremini inimesi läbi lasta. Aasias Macaus aga avati pangaautomaadid, mis identifitseerivad kasutaja näotuvastusega. Tokyo 2020. aasta olümpiamängudel plaanitakse hakata sportlasi näo järgi tuvastama.

Osale arutelus

  • Indrek Kald

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara