Autor: Indrek Kald • 7. märts 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tootmist on digitaliseerinud 24% tööstustest

Eesti töötleva tööstuse ja mäetööstuse ettevõtetest on tootmisprotsesse digitaliseerinud iga neljas, peamiselt suuremad firmad.
Tööstus 4.0 ehk tööstuse digitaliseerimine.
Foto: Pixabay

RAIT Faktum Ariko poolt 300 tööstusettevõtte hulgas läbi viidud küsitluse kohaselt on Eesti töötleva tööstuse ja mäetööstusettevõtetest digitaliseerinud oma tootmisprotsesse 24 protsenti ettevõtetest. Tehnoloogia arenguga on uuringu järgi kaasa läinud peamiselt keskmise suurusega ja suured ettevõtted.

Enim on tootmisprotsesse automatiseerinud toiduainetööstus ning puidu-, paberi-, ja mööblitööstus, kellest kolmandik on digitaliseerinud tootmist ligikaudu poole ulatuses. Viiendik nende sektorite ettevõtetest on digitaliseerinud üle 60% tootmisprotsessidest.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ettevõtluse keskuse strateegia ja tootearenduse juhi Inge Laasi sõnul on tööstuse digitaliseerimine Eesti majandusarengut silmas pidades oluline ja vältimatu samm, kuna efektiivistab äriprotsesse ning tekitab seeläbi kõrgemat lisandväärtust.

"Sisuliselt tähendab tööstuse digitaliseerimine ehk Tööstus 4.0 tehnoloogiate enda kasuks tööle panemist ja masinate integreerimist terviklikuks süsteemiks, et kulud väheneksid ja tulud suureneksid," selgitas ta.

"Sellele peaks aga eelnema andmeanalüüs ja juhtimisotsuste diagnostika, et välja selgitada kitsaskohad, mida niisama pole võimalik tuvastada. Seetõttu on Eesti ettevõtete seas potentsiaali efektiivsuse kasvuks veel palju," lisas Laas.

Uuringust selgus, et metalli-, metalltoodete ja transpordivahendite tootmises on neljandik ettevõtetest digitaliseerinud oma tootmisprotsesse vähemalt 40% ulatuses. Kõige madalam on digitaliseerimine tekstiili-, rõiva- ja nahatoodete tootmisega tegelevate ettevõtete seas.

"Tihti on madala digitaliseerituse põhjuseks see, et ettevõtted ei näe vajadust digitaliseerimise järele ning nende meelest on kõik tootmisprotsessid juba nii automatiseeritud, et rohkem pole võimalik teha," kommenteeris Inge Laas EASist.

"Tegelikkuses saab ettevõtte efektiivsust kasvatada mitte ainult tootmisprotsesse ümber korraldades, vaid ka juhtimis-, tellimuste arvestuse, lao- ja teisi süsteeme digitaliseerides ning automatiseerides," märkis ta.

EAS on Laasi sõnul võtnud sihiks toetada ettevõtjaid tehnoloogiahüppe sooritamisel, selleks on alustatud arendusmaratonide ja seminaridega, ühendamaks erinevate sektorite kompetentsi tööstusettevõtetele sobilike lahenduste loomiseks. Alates mullu oktoobrist saab EASist taotleda ka tööstusettevõtetel digidiagnostika toetust.

"Arenguruumi on, kuid 52% Eesti tööstusettevõtetest on näidanud üles soovi alustada või jätkata tootmisprotsesside digitaliseerimisega järgmise kahe aasta jooksul, mis on Eesti konkurentsivõime kasvatamiseks hea algus," ütles Laas.

Eesti tööstusettevõtete tootmisprotsesside juhtimise digitaliseerimist käsitleva uuringu tellis EAS ja viis läbi uuringufirma Rait Faktum-Ariko. Jaanuarikuises uuringus osales 300 ettevõtet üle Eesti.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755