22. mai 2015
Jaga lugu:

IBM tarkvaraga on andmesalvesti uuendamine imelihtne

Teie firmal on oma infosüsteem, mille andmed asuvad salvestusvõrgus (SAN – Storage Area Network) ja mis toimib serverite vahel jagatud andmesalvestina. Süsteem töötab hästi, kuid mida teha siis kui süsteem jääb aeglaseks ja salvestusruum saab otsa?

IT-osakond nõuab uusi servereid, aga lähemal uurimisel selgub, et serverite protsessorid ootavad andmete lugemise ja kirjutamise taga. Mida teha? Kas andmesalvesti (jälle) välja vahetada? Mis see kõik maksma läheb? Kui pikk on teenuste katkestus? Mida teha ülejääva tehnikaga, mis vaid paar aastat vana? Ja kuidas olla valmis olukorra kordumiseks tulevikus kui kogemus näitab, et see ei jää viimaseks. tähendab vahekihi lisamist salvestusvõrku, serverite ja kettamassiivide vahele, mis annab õige teostuse puhul järgnevaid lisaväärtusi:

Andmesalvesti teenusena sisseostmine on ahvatlev, kuid sisaldab mitmeid kontrollimatuid riske. Kui jääda oma majasisese lahenduse juurde, siis esimese sammuna soovitame salvestusvõrgu virtualiseerimist (SV).Virtualiseerimine

puhverdab ja juhib andmevooge salvestusseadmete ja serverite vahelastmestab (tiering)  andmed vastavalt kasutussagedusele, kiirematele või aeglasematele kettagruppidele – seeläbi on väikse mahuga välkmälusalvesti (flash system) lisamisel võimalik saavutada peaaegu sama suur efekt kui kolimisel puhtalt välkmäluga lahenduselereserveerib serveritele suuremaid mahtusid kui ketastel koheselt olemas (thin provisioning)võimaldab juba olemasolevaid andmesalvesteid ühendada seal olevate andmete kasutamiseks ja/või migreerimiseks (image mode migration) ja hiljem juhituna kasutamiseks (external storage virtualization)võimaldab andmevoogude kompresseerimist salvestamisel ja seeläbi (olenevalt andmetest) potentsiaalselt mitmekordset kettamahu kokkuhoidu (real-time compression)võimaldab sisse seada mitme füüsilise asukohaga salvestusvõrgu (remote mirroring)nii graafiline kui käsureaga kasutajaliides lubavad sooritada mitmesuguseid operatsioone (salvestusmahtude kopeerimisi, suurendamist jne) ilma tööd katkestamata.

Edaspidised ümberkorraldused ja laiendused tulevikus on teostatavad juba SV seadme taga, ilma serverite tööd katkestamata.Milline SV seade on parim?

Ülaltoodud suutlikkusega SV lahendusi pakub IBM oma Spectrum Virtualize tooteperekonnas. Täiuslikem seade neist on ainult virtualiseerimisele  pühendatud SVC – SAN Volume Controller. Kettamassiivi funktsionaalsust sisaldavad Storwize V7000, V5000 ja V3700.Erinevused on omaduste valikus, suutlikkuses ja litsentseerimises, nii et olenevalt lahenduse mahust ja ülesandest on optimaalse seadme valik erinev.Spectrum Virtualize tarkvara on IBM arendanud üle 15 aasta, seega on tegemist usaldusväärse ja ajas ennast tõestanud lahendusega.IBM teostuses SV on sisult väga säästlik lahendus, mis võimaldab vähendada füüsiliste ketaste arvu (ja seega ka energiatarvet) ja ära kasutada juba olemasolevaid salvestusseadmeid, sh ka praktiliselt kõigi teiste tootjate omi.IBM Flashsystem 900 välkmäluseadme kaasamisel SV hallatavasse mahtu on võimalik saavutada eriti dramaatilist paranemist andmesalvesti jõudluses – mis jällegi toob kaasa teiste olemasolevate ressursside parema kasutuse.Nii saab serverite protsessorid panna reaalselt koormatuna tööle, selle asemel et need ootaksid andmevahetuse järel. Arvestades et mitmed kallihinnalised tarkvaralitsentsid maksustatakse sõltuvalt protsessorite arvust, tähendab see otsest paranemist investeeringu äratasuvuses.Andmesalvestuse tooteportfell IBM Spectrum Storage sisaldab palju muudki kui Spectrum Virtualize:

Spectrum Scale – GPFS (General Parallel Filesystem), algselt multimeedia jaoks loodud hajusfailisüsteem, mis praeguseks on laias kasutuses super- ja kobararvutite andmesalvestina ning suurte andmemahtudega lahendustes, mis vajavad piiramatut kasvuvõimalust nii mahtude kui jõudluse osas.Spectrum Control – IBM Virtual Storage Center tarkvara annab täiusliku platvormi salvestusseamete haldamiseks, jälgimiseks ja tegevuste automatiseerimiseks.Spectrum Protect – IBM Tivoli Storage Manager tarkvara, varukoopiate ja andmetaaste süsteem.Spectrum Archive – IBM LTFS (Linear Tape Filesystem), lindirobotitel ja magnetlintidel põhinev failisüsteem väga suurte andmearhiivide jaoks. Ekslik on arvata et magnetlindid on kasutusest kadumas, pigem vastupidi – lintide pikaealisus ja olematu energiatarve annab suurepärase lisaastme harva vaja minevatele andmetele!Spectrum Accelerate – IBM XIV riist- või tarkvaral põhinev sügavalt paralleliseeritud valmislahendus, mille eesmärgiks on tagada püsiv, ennustatav jõudlus.

IBM salvestusseadmete ja tarkvara tootjana

Kaasajal on IBM suurim patendiomanik, mille osakond IBM Research on maailma suurim tööstuslik uurimisorganisatsioon.Salvestusseadmete osas on IBM edukus seotud seal kasutatava tarkvaraga. Võib öelda et IBM eristub konkurentsist võimega luua ja toimima panna keerulist tarkvara ning realiseerida selles efektiivseid algoritme.Ettevõtte reputatsiooni annab ehk kõige paremini edasi (kuri)kuulus, kõigi aegade tugevaimaks peetav turunduslause: “No one ever got fired for buying IBM” („Kedagi pole vallandatud IBM ostmise pärast”).

Autor: Priit Truusalu

ITUUDISED UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Ituudised uudised igal nädalal enda postkasti.

Ituudised.ee toetajad:

Enimloetud
Aali Lilleorg
Aali LilleorgtoimetajaTel: 505 3172aali@ituudised.ee
Ana Madismäe
Ana Madismäereklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150Ana.Madismae@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt