Autorid: Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus, Krabu Grupp • 21. august 2023

Ukraina rakendab edukalt Eesti kogemust kutsehariduse digitaliseerimisel

Plakat Kiievis.
Foto: Äripäev
Ukraina ja Eesti jätkavad Ukraina haridusjuhtimise infosüsteemi AIKOM (EMIS) arendamist kutsehariduse mooduli täiustamise osas. Projekti osapooled peavad seda edukaks näiteks era- ja avaliku sektori koostööst.

IT-alaste teenuste pakkuja ja nõustaja Krabu Grupp tegi 2023. aastal olulise sammu Ukraina haridusjuhtimise infosüsteemi ajakohastamisel. Ukraina sai kutsehariduse juhtimise uue mooduli EMIS, mis võimaldab koguda, kontrollida, analüüsida ja avaldada andmeid riigi kutseharidussektori kohta. Projekti raames loodi toode, mille peamised kasutajad on haridus- ja teadusministeerium, kohalikud hariduse juhtimise organid, haridusasutused ja teised Ukraina kutseharidussüsteemi liikmed.

Kati Krabu, Krabu Grupi juhatuse liige, IT- ja arendusjuht
Mul on hea meel, et saame anda oma panuse Ukraina haridus- ja teadusministeeriumi kutseharidussektori eesmärkide saavutamisel ning läbipaistvuse tagamisel riigi ja avaliku elu erinevatel tasanditel. Oluline verstapost on nüüd seljataga, kuid meil seisab ees veel palju tööd.

Süsteemi pakutavad usaldusväärsed statistilised ja administratiivsed andmed on aluseks hariduspoliitika kavandamisel ja kujundamisel, arvestades nüüdisaegse digiühiskonna vajadusi. "Mul on hea meel, et saame anda oma panuse Ukraina eesmärkide saavutamisse läbipaistvuse tagamisel riigi ja avaliku elu erinevatel tasanditel. Oluline verstapost on juba seljataga, kuid meil seisab ees veel palju tööd,“ ütles Krabu Grupi juhatuse liige Kati Krabu.

Koostööprojekti toetab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus

Projekti toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus. Projekti eesmärk on Eesti parimaid praktikaid kasutades toetada Ukraina arengut teel demokraatliku õigusriigi poole.

"Isegi praeguses keerulises sõjaolukorras jätkab Ukraina haridusvaldkond arenemist ja meie eesmärk on riiki teel digitaalse ühiskonna poole igakülgselt toetada. Eesti on maailmaareenil edukas näide hariduse digitaliseerimisest ning jagame hea meelega Ukraina kolleegidega oma kogemusi,“ ütles ESTDEVi Idapartnerlusbüroo juht Lauri Luht.

Hariduse infosüsteem AIKOM on mõeldud igasugust liiki tegevuste korraldamiseks haridusasutustest digitaalses formaadis andmete kogumisel ja töötlemisel, sealhulgas elektrooniliste andmearhiivide loomiseks, teabekogumise protseduuride automaatseks haldamiseks, juhtimisdistsipliini kontrollimiseks ja infotöötluse äriprotsesside administreerimiseks.

Lauri Luht, ESTDEV-i Idapartnerlusbüroo juht
Isegi praeguses keerulises sõjaolukorras jätkab Ukraina haridusvaldkond arenemist ja meie eesmärk on riiki teel digitaalse ühiskonna poole igakülgselt toetada.

Ukraina jätkab sõjale vaatamata haridussüsteemi arendamist euroraha toel

"Kutsehariduse haldamise infosüsteemi loomine on võimaldanud lihtsustada juurdepääsu asjakohasele teabele ja automatiseerida andmete kogumise protseduure. Uue projekti eesmärk on sünkroniseerida EMISi andmed ühtse riikliku elektroonilise hariduse andmebaasiga ning visualiseerida statistilised andmed kutsehariduse valdkonna juhtimisotsuste tegemiseks. Uuendatud lähenemine andmetega töötamisele EMISis võimaldab kõigil huvirühmadel saada ajakohaseid andmeid mugavas ja detailses graafilises esituses,“ ütles Ukraina haridus- ja teadusministeeriumi kutsehariduse direktoraadi peadirektor Irõna Šumik.

Irõna Šumik, Ukraina haridus- ja teadusministeeriumi kutsehariduse direktoraadi peadirektor
Koostööprojekti raames sündinud uuendatud lähenemine andmetega töötamisele võimaldab nüüd Ukrainas kõigil huvirühmadel saada ajakohaseid andmeid mugavas ja detailses graafilises esituses.

Nagu rõhutas Kati Krabu, on selles projektis osalemine ettevõtte jaoks oluline nii ärilisest kui ka sotsiaalsest ja kodanikuaspektist, kuna nüüdisaegne kutseharidusvaldkonna infosüsteem saab järjekordseks sammuks Ukrainas käimasolevates reformides kvaliteetse kutsehariduse arendamise teel, mis vastab tänapäevase ühiskonna kiiresti muutuvatele tööturu vajadustele.

Kutsehariduse moodul EMIS loodi Euroopa programmi EU4Skills raames, mille eesmärk on toetada Ukraina kutseharidust. Projekt jätkub koostöös keskusega ESTDEV, kus Ukraina projektid on prioriteetne tegevusvaldkond.

Krabu Grupp on kommunikatsiooni- ja digitransformatsiooniteenuseid osutanud juba üle kümne aasta. Ettevõte pakub nii „võtmed kätte“ terviklahenduste loomist kui ka mitmesuguseid digitaliseerimisteenuste pakette erineva IT-küpsusastmega organisatsioonidele. Krabu Grupp teostab praegu digitransformatsiooni valdkonna projekte ettevõtete ja avaliku sektori organisatsioonide jaoks Eestis, Ukrainas, Soomes ja Tansaanias.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755