Suurbritannias tehtud põhjalik uuring viis
järeldusele, et mobiilimaste ei saa süüdistada kellegi peavalu, iivelduse või
väsimuse põhjustamises, vaid need nähud on seletatavad
inimpsühholoogiaga.
Katsetel ei suutnud varem tervisehäireid kaevanud inimesed eristada, kas mast parasjagu töötab või mitte. Asutuse Environmental Health Perspectives uuring tõdes, et inimesed kannatasid siiski tegelike vaevuste käes, kirjutas BBC.
Paljud maste süüdistanud katseisikud teatasid suuremast ebamugavustundest siis, kui nad arvasid signaali mastis olevat sisse lülitatud. "Uskumine on väga võimas asi," ütles kolmeaastast uuringut juhtinud Essexi ülikooli professor Elaine Fox, "kui arvad midagi endale kahju tegevat, siis teebki."
Artikkel jätkub pärast reklaami
Uuringut rahastasid nii mobiilsidetööstus kui valitsus. Testgrupis oli 44 varem mastide tervisemõju üle kaevanud inimest ja kontrollgrupis 114 selliste kaebusteta inimest. Uuringul kasutati nii GSM kui UMTS (3G) sidet.
Teised teadlased on katse tulemustega nõustunud. Dr. James Rubin Londoni King`s College`ist ütles, et need on kooskõlas varasemate katsetulemustega. Mõned kampaaniagrupid on siin jäänud eriarvamusele.
Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb
Seotud lood
Üha rohkem inimesi töötab hübriidrežiimis ehk kontoris viibimise ja kodus töötamise vaheline piir on hägustunud. Sellega koos muutuvad üha paindlikumaks ka töötamiseks vajalikud lahendused. Üheks uuenduseks on tõsta veebikoosolekute ja sündmuste korraldamise tehnilist kvaliteeti ning tõhusust, ent milliseid võimalusi lähitulevik pakub?