Siiani pole esinenud ühtegi suuremat
mobiiltelefonide viiruste puhangut. Põhjus on lihtne: erinevalt arvutitest ei
ole mobiiltelefonidel ühte domineerivat operatsioonisüsteemi. Teadlased
hoiatavad aga, et tulevikus võivad mobiiliviirused epideemiaks muutuda.
Kui kõik mobiiltelefonid kasutaksid ühist operatsioonisüsteemi, võiksid tekkida suured probleemid, ütles Albert-Laszlo Barabasi, kes kirjutas mobiiliviiruste ohtudest ajakirjas Science.
"Siiani pole probleeme olnud, sest viirustele on vastuvõtlikud vaid nutitelefonid,“ ütles üks uurimuse autoritest Marta Gonzalez võrguajakirjale LiveScience.
"Kui üks operatsioonisüsteem muutub üldlevinuks, võime näha suuri viiruspuhanguid, sest mobiiliviirustel on levimiseks kaks mehhanismi: Bluetooth-viirused saavad nakatada kõiki 10-30 meetri raadiuses asuvaid telefone, millel Bluetooth aktiveeritud on, MMS-viirused saavad levida aga sarnaselt arvutiviirustele, kasutades seadme aadressiraamatut. Muidugi võivad tekkida ka hübriidviirused, mis levivad mõlemat teed pidi ja on eriti ohtlikud,“ selgitas Gonzales.
Uurimus põhines sama töörühma varasemal uurimusel, milles uuriti inimeste mobiilikasutamise mustreid ning loodi nende andmete põhjal ennustamist võimaldav mudel. Käesolev uurimus kasutas seda mudelit, et simuleerida Bluetooth-viiruse leviku stsenaariumit. Leiti, et mõne aja jooksul nakataks selline viirus kõik vastuvõtlikud seadmed.
Lootust siiski on: mudeli järgi oleks viiruse levik aeglane ning sõltuks inimeste käitumismustritest. Seega peaks olema piisavalt aega, et arendada välja viirusevastane tarkvara ning kõige hullemat vältida.
Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb
Seotud lood
Viimastel aastatel on küberkaitse muutunud tehnilisest probleemist strateegiliseks ärimureks. Kuna küberohud muutuvad üha keerukamateks, kasvavad ka riskid, mida need põhjustavad. 15. mail toimuv
Crayoni 5. Küberturvalisuse Foorum on oluline sündmus neile, kes soovivad küberkuritegevuse vastu võitlemises samm ees püsida. Foorum toob kokku tuntumad küberkaitseeksperdid ja arvamusliidrid, kes arutlevad ettevõtteid ohustavate väljakutsete teemal ning uurivad lahendusi, mis aitavad kujundada küberkaitse tulevikku.