14. aprill 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ettevõtjad on laisad infotehnoloogiat kasutama

Eesti ettevõtluses on infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni kasutamine teinud aastaga läbi suure arengu, kuid ettevõtjad pole siiski uuendustele piisavalt altid.

„Infotehnoloogia saab kaasa aidata kogu Eesti majanduse edenemisele. Kutt pole IT-firmadest, vaid infotehnoloogiast, mis teeb Eesti masinatööstuse või metsatööstuse efektiivsemaks,“ rääkis Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu juhatuse liige ja Skype juht Sten Tamkivi eile Maailma Majandusfoorumi globaalse infotehnoloogia raporti tutvustamisel.

Raporti järgi oli mullu Eesti ettevõtluses info- ja telekommunikatsioonitehnoloogia (IKT) kasutamine madal ning sellele juhiti tähelepanu kui ühele nõrkusele.

Tamkivi nentis, et infotehnoloogia rakendamise olukord on sektorite ja ettevõtete haaval erinev. „Kui vaadata praegust Ericssoni tehast, siis on see loomulikult ülitehnoloogiline tootmine. Kui vaadata keskmist mööbli- või põllumajandustootjat, siis ilmselt on IT kasutust seinast seina,“ sõnas ta.

Võib-olla on mõnes kohas olukord hea, aga kindlasti ei saa öelda, et see keskmiselt väga hea oleks, lisas Tamkivi.

Ettevõtja reageerib nõudluseleHeadel aegadel kui majandus läheb ülespoole saab ettevõte Tamkivi sõnul lubada endale luksust, et ei aja igalt poolt viimast efektiivsust välja. Majanduslanguse ajal läks aga olukord keerulisemaks ning siis pidi hakkama vaatama, kuidas sama asja lihtsamalt ja efektiivsemalt ära teha. „Vaadatakse näiteks, et seal, kus enne liigutas inimene paberit võiks nüüd hakata liikuma digitaaldokument ning nõnda hakkabki tehnoloogia arenema,“ rääkis Tamkivi.

Ettevõtja reageerib Tamkivi sõnul siiski ilmselt keskkonna kasvavatele nõudmistele. „Ettevõtja ei torma neid investeeringuid tegema enne kui ta vanal viisil hakkama saab,“ lausus ta ning rõhutas, et tavaliselt nõuab selline investeering kümne aasta pikkust perspektiivi.

Igas valdkonnas rakendada ei saa

Liimpuitplaatide tootmisega tegeleva Textuur AS üks omanik ja juhatuse esimees Argo Jõgi sõnul kasutab ettevõttes infotehnoloogiat raamatupidamine. „Tootmises võib ju uut tehnoloogiat rakendada, aga sellepärast töö efektiivsemaks ikka ei lähe. Pigem teeb seda töökorraldus,“ rääkis Jõgi.

Jõgi sõnul ongi mõnes tootmisharus palju käsitööd ja seal on tootmisprotsesse väga raske muuta. „Tooteid, mis nõuavad palju käsitööd ja silma peal hoidmist, on ka vaja,“ arvas ta.

Juht nentis siiski, et ettevõttes on uue tehnoloogia kasutuselevõtmise peale mõelnud, kuid erilist efekti see ei annaks. „Meil on tootmisettevõte ja tööpingi taga peab ikka mees olema, kes seda pinki hooldab. Võimalik on teha ja eks ta võib-olla pika peale tuleb ka, kuid osades valdkondades jääbki ikkagi inimene tööprotsessi jälgima,“ sõnas Jõgi.

Jõgi märkis, et paraku arvatakse kusagil kõrgel, et kui teeme selle uuenduse ära, siis läheb kõik paremaks. „Samas pole meil aga inimesigi ega insenere, kellega seda teha. Meie riik on ikkagi maha jäänud ja peame sellega arvestama,“ lausus ta ning lisas, et paraku jääb Eesti ikkagi paraku alltöövõtu riigiks.

Uue tehnoloogia rakendamine eluks vajalikAutomaattreipinkidel metallitööga tegeleva Enemat OÜ omanik ja juht Heikki Reitalu kinnitusel kasutab ettevõte täielikku maailma tipptehnoloogiat. Paremaid seadmeid vähemalt mina oma nišis ei oska tahta, sõnas ta.

Samas tunnistab Reitalu, et võib osta imeaparaadi, kuid ilma hea inimeseta ei tee see midagi. „See, milliseid infotehnoloogilisi võimalusi masin pakub, on palju, kuid inimene peab oskama neid võimalusi ära kasutada. Võib osta super masina, kuid teha sellega tööd nagu tavalise treipingiga, sest mõistus ei hakka tööle, lausus Reitalu.

Juht tunnistab, et ilma masinateta oleksin ettevõte ammu surnud. „Peab investeerima täielikku tipptehnoloogiasse, vaid siis oled konkurentsivõimeline.“

Siiski on tema sõnul alati on võimalik nüansse paremaks korrigeerida, seega peab kogu aeg silmi lahti hoidma. „ Kui tulevad näiteks samadele pinkidele uued mudelid, siis pean vajadusel uue ostma. Siis olen konkurentsivõimelisem,“ sõnas ta.

Reitalu selgitas, et automaatpinkidega käib töö 24 tundi. Lihtsama detaili puhul võib panna pingi reede õhtul tööle ja see töötab kuni esmaspäeva hommikuni. Seevastu vanadel Vene pinkidel pidi töötaja kogu aeg ninapidi juures olema, tõi Reitalu välja suured tehnoloogilised erinevused.

Infotehnoloogiat pole võimalik vältidaTulevikus on Tamkivi arvates Eesti majandusele tervislik vaadata infotehnoloogiat või tehnoloogiat kui vahendit, mitte kui eesmärki iseenesest. „IT võiks olla teiste sektorite jaoks kui näiteks inglise keele  paratamatu oskus, mida täna maailmas läbilöömiseks vaja on,“ rääkis ta.

Infotehnoloogia on Tamkivi arvates küll mõnevõrra keeruline, kuid seda tuleb paratamatult õppida ning leida õiged partnerid, kes aitavad. „Raske on järgmise kümne aasta jooksul ehitada edukat ettevõtet, mis suudab IT täielikult vältida,“ sõnas Tamkivi.

28. kohale ettevõtetes IKT kasutamise poolest on Eesti tõusnud raporti järgi mulluselt 40. kohalt.

Kommentaar Favor ASi juhatuse esimehelt Mart Proosilt

Ettevõte kasutab igapäevaselt IT lahendusi tootmise , hanke ja müügiprotsesside juhtimiseks (ERP).

Majandusraskuse ajal toimunud muudatuseks võiks pidada seda, et investeeringud IT lahenduste kaasajastamiseks on viimasel kahel aastal olnud oluliselt väiksemad. Peamiseks takistuseks infotehnoloogia rakendamisel on ressursimahukus, seda nii rahalise kui inimressursi osalt.Pikemas perspektiivis annab IT rakendamine kindlasti turul konkurentsieelise, andes panuse efektiivsuse tõusule. Lühikeses perspektiivis võivad suured IT investeeringud pigem konkurentsivõimet pärssida. Palju sõltub ettevõtte spetsiifikast ja tegevusvaldkonnast, kuid suuremamahulist tootmist ilma toimiva IT süsteemita ei kujuta ettegi.

Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052