Ah jaa, ja nimi on vale. Oodati midagi revolutsioonilist ja seda ei tulnud – nagu ka Steve Jobsi ega tema kurikuulsat one more thing`i...
One more thing tegelikult siiski tuli, aga kärata. Kes on Jaapanis käinud, teab, et jaapanlaste jaoks on oluline visuaal – video ja pildid. Nende telefonid on sellest funktsioonist pungil (ja meist tehnoloogiliselt selles aastaid ees). Ameeriklased aga armastavad heli ehk audiot – suhelda telefoni teel rääkides ja kuulates. Apple sai sellest aru palju varem ja tuli juba eelmisel korral välja iPhone'i häälkäskluste toega. Võimalik, et seekord on nad hakkama saanud millegi põrutavaga.
Siri, uus assistent iPhone 4Sis, ei ole rumal häälkäskluste kogumik, kes vaid pooltel kordadel saab aru, mida sa öelda tahtsid – Siri on ulmefilmidest tuntud HALi ja sarnaste tehisintellektide eelkäija. Assistent, kes mõistab, mida sa temalt ootad ja oskab sind juhendada. Kõik, kes Apple'i ürituse järel said Sirit ise proovida, arvavad, et Apple on tabanud järgmist kullasoont.
Eestlasi jätab see muidugi külmaks... Sest eestikeelse telefoniassistendini kulub meil veel aastaid. Ent maailm räägib inglise, hispaania ja prantsuse keeles ning tänu koostööle Nuance'i ja teiste kõnetuvastustarkvara liidrite ning Wolfram Alpha ja teiste intelligentsete otsingumootorite abile saab Siri inimestest aru.
Miks tehisintellekt, analüütika ja kõik need algoritmid nii olulised on? Oma põhitööna tegelen SAS Institute'is analüütika ja algoritmide abiga Eesti ettevõtete ja organisatsioonide tegevuse intelligentsemaks muutmisega. Et sul oleks parem sularaha automaadist välja võtta ja pangal seal vähem hoida, optimeerime kõikjal maailmas automaatides hoiustatava sularaha kogust. Et sa headel tingimustel laenu ja riigi tuge saaksid, filtreerime algoritmidega potentsiaalseid pettureid välja. Et kõik oleks inimese jaoks lihtsam ja sujuvam. (Kas me ei eelda oma tehisintellektiga assistendilt sama?)
Apple on viinud kõnetuvastuse, analüütika ja tehisintellekti – esimesed ajukurrud – nüüd telefoni. Kui see ka reaalsuses töötab (nagu kuulda on), muudab see maailma ja on kahtlemata revolutsiooniline, mitte ainult evolutsiooniline.
Inimestel kulub aega, et uusi asju mõista ja omaks võtta. Kui ei ole edevamat välimust ning käegakatsutavat uudsust, kipume me kiiresti ennatlikult hukka mõistma. Sama tehti ka iPhone 3GSi puhul. Täna on iPhone 3GS üks enam kasutatavatest telefonidest.
Kõige kurvem aga kogu ootuste ja "pettumuste" juures on konkurentide tegevus. Mina ja paljud teised oleme viimasel paaril aastal otsinud iPhone'i asemele midagi muud – et nutitelefon ja tema disain oleks parem, lihtsam ja mugavam. Think different.