2. veebruar 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ilves kiitis Eesti e-valitsemist

Eesti president Toomas Hendrik Ilves rääkis audiitorfirma Ernst & Youngi rahvusvahelisele väljaandele T-Magazine Eesti e-valitsemise ja ühtse tulumaksu eelistest, teatab Ernst & Young Baltic.

„E-valitsemise suurimaks eeliseks on selle läbipaistvus,“ märkis president Toomas Hendrik Ilves T-Magazinile antud intervjuus. „Kuid et asi toimiks, peab olemas olema väga usaldusväärne ID-süsteem, et inimesed saaksid allkirjastada juriidilisi dokumente. Teine vajalik osa on detsentraliseeritud andmesüsteem – näiteks politsei saab vaadata inimese karistusregistrit ning arstid tervisekaarti. Ja veel üks põhjus, miks asi toimib, on see, et üldiselt on see inimeste arvates lahe.“

E-valitsemine mõjutab presidendi sõnul ka valitsusametnike tegevust – inimesed ei pea enam tegema mehaanilist tööd, mida saavad teha masinad. „See on väga oluline, sest meie riigi põhiprobleem on meie suurus,“ märkis Ilves. „Inimesed väljastpoolt Põhja-Euroopat ja Ühendriike ei pruugi riigipeade tasandil mõista, et e-valitsemine tähendab eelkõige viisi, kuidas inimesed tegutsevad, mitte tehnoloogiat. Inimesed, kes sellest aru saavad, on praegu valdavalt kolmekümnendates eluaastates.“

Maksusüsteemi pluss on lihtsus

Eestis pea kaks aastakümmet kehtinud ühtse maksumäära eeliseks peab president väga lihtsat arvutipõhist maksudeklaratsioonide esitamise süsteemi, mis tagab tema sõnul suurema seaduse jälgimise. „Ühtegi olulist puudust sellel ei ole. Kui maksusüsteem on keeruline ja sellel on miljon seaduselünka, nii et võid teenida miljardeid ning maksta ikka vähe makse, aga samas maksab tavaline inimene ettenähtud protsendi, siis võib ühtne maks olla õiglasem kui progressiivne maks. Probleem on selles, et paljudele inimestele meeldib idee progressiivsest maksust ja rikastelt raha väljapigistamisest, kuid tegelikult seda ei juhtu,“ rääkis Toomas Hendrik Ilves.

Ka asjaolu, et Eestit peetakse Kesk- ja Ida-Euroopas üheks vähem korrumpeerunud riigiks, on presidendi sõnul tihedalt seotud e-valitsemisega. „See on läbipaistvuse tulemus. Näiteks e-hangete korral on hoopis raskem korrumpeeruda. Ainus koht, kus meil on korruptsiooniga probleeme, on kohaliku omavalitsuse tasand, mille läbipaistvust ei saa riigikogu seadusega reguleerida. Sealne asjaajamine sõltub kohalikest otsustest.“

Eurole üleminek tuli Toomas Hendrik Ilvese sõnul vähemalt lühiajalises perspektiivis kasuks, kuna sellega taastus investorite usaldus Eesti vastu ja kadus devalveerimise oht, mis oleks inimeste säästud ära söönud.

Ajakiri ilmus eelmisel nädalal ka Financial Times’i vahel, teatab Ernst & Young Baltic.

T-Magazine on rahvusvahelise audiitorfirma Ernst & Youngi poolt välja antav ajakiri, mis räägib olulistel maailma majandust ja maksundust puudutavatel teemadel. Ajakiri küsib arvamust maailma tipp-juhtidelt, poliitikutelt, majandusekspertidelt ja teadlastelt.

 

Ernst & Young Baltic AS on Baltimaade juhtiv konsultatsiooni- ja audiitorbüroo.

 

Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052