Autor: Marek Mühlberg • 2. jaanuar 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Uuest aastast riigiasutustes kohustuslikud infoturbejuhid

Uuest aastast jõustunud valitsuse määrus kohustab valitsusasutusi senisest süstemaatilisemalt tegelema infoturbega, sealhulgas määrama turvalisuse eest vastutavad isikud ehk infoturbejuhid.

Nende ülesanne on tagada, et asutuse põhitöö saaks sujuvalt tehtud ja infosüsteemidele saaksid ligi vaid selleks õigustatud isikud.

"Riik haldab sadu andmekogusid, milles sisaldub nii isikuandmeid, ettevõtete toimimiseks vajalikku kui ka riigi välis- ja julgeolekupoliitkaga seotud infot. Seetõttu on oluline, et infosüsteemide töö ja neis sisalduvate andmete kaitse oleks riigiasutustes hästi korraldatud ning antud kindla spetsialisti vastutada. Samuti on väga oluline, et asutuste juhid saaksid teavet asutuse turvaprobleemide kohta otsesest allikast - infoturbejuhilt," selgitas Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Jaan Priisalu.

Tänaseks on kõik ministeeriumid ja suuremad riiklike infosüsteemide töö eest vastutavad asutused infoturbega tegelevad spetsialistid määranud. Veel aasta tagasi oli infoturbejuht paigas vaid üksikutes asutustes. Seetõttu on asutuste infoturbe tase olnud väga erinev ning juhtkondadel puudus ülevaade turvameetmete piisavuse ja rakendatuse kohta.

Riigiasutuste infoturbejuhtidel tuleb näiteks jälgida, et riiklikes andmekogudes tehtavate toimingutest ja päringutest jääksid maha kontrolljäljed ehk logid. Igal inimesel on õigus teada, mida tema kohta kogutud andmetega tehakse. Ilma kontrolljälgedeta ei ole aga võimalik tuvastada, miks ja kuidas isikuandmeid töödeldakse. Samuti on infoturbejuhi ülesanne seista hea selle eest, et riiklikud e-teenused oleksid alati kättesaadavad või kui tekibki ootamatu katkestus, on asutus selleks ette valmistunud ja e-teenused taastatakse võimalikult kiiresti. Infoturvet tagatakse nii organisatsiooniliste, füüsiliste kui infotehnoloogiliste vahenditega.

Sageli kaaluvad asutuse juhid infoturbe funktsiooni andmist IT-spetsialistidele. Samas näitab maailmas levinud praktika, et mõistlik on eristada vastandlikke rolle - infosüsteemide looja ja haldaja roll tuleb hoida lahus nende süsteemide turvalisuse kontrollija rollist.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 5836 1474