Pärast seda, kui ametivõimud Costa Rica digitaalrahateenuse Liberty Reserve rahapesu tõttu sulgesid, hakkas maailma suurim bitcoinibörs Mt Gox nõudma kõikide digiraha ostjate ja müüjate tuvastamist. CNBC ajakirjanik Matt Twomey arvas, et sellega on bitcoin ohverdanud oma hinge. Börsitoimetaja Rainer Saad vaidleb vastu.
Mt Goxi regulatsioon ei puuduta mitte bitcoinisüsteemi, vaid ainult bitcoinibörsi, kus saab bitimünte osta ja müüa. Seega, et bitcoine osta ja süsteemi siseneda, on vaja tõepoolest korraks anonüümsusest loobuda, aga kui süsteemis sees olla, on anonüümsus jälle olemas. Bitcoini ametliku ajakirja selgituse kohaselt pole bitcoin kunagi mõeldudki olema kaval skeem, mille abil regulatsioonidest mööda hiilida.
Kuna kurjategijad on digitaalraha kasutanud rahapesuks, on Mt Goxi otsus bitcoiniostjaid ja -müüjaid tuvastada õige, sest aitab kaasa digiraha püsimisele ja ja usaldusväärsuse suurenemisele.
Erinevalt Liberty Reserve’ist, mis nimetas end maailma vanimaks, kiireimaks ja populaarsemaiks digirahasüsteemiks (kuid mida tegelikult kasutasid enamjaolt kurjategijad), on bitcoinil mitu positiivset omadust: mitu korda madalamad teenustasud, kiirus ja kasutajasõbralikkus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Bitcoinile on lihtne luua ka tarkvara, kuna kõik algoritmid on internetis tasuta kättesaadavad.
Arvestades kõiki neid valikuid, pole võimalik luua digiraha, kus anonüümsus täielikult puudub.
Artikli autor ei oma bitcoine.
Autor: Vilja Kiisler, Rainer Saad
Seotud lood
Koosoleku pidamine tähendab rohkemat kui lihtsalt arutelu – see hõlmab päevakorra koostamist, hääletusi, otsuste dokumenteerimist ja protokollide koostamist, kusjuures aina sagedamini toimuvad nõupidamised üle veebi. Eesti tarkvaraarendaja Ektaco on loonud lahenduse, mis viib koosolekute korraldamise uuele tasemele, olgu selleks aastakoosolek, avaliku sektori istung või aktsionäride üldkogu.