Autor: Aali Lilleorg • 29. august 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eestis on 100 000 Mobiil-ID kasutajat

Foto: Sertifitseerimiskeskus
Tänase seisuga on Sertifitseerimiskeskus koostöös Politsei- ja Piirivalveameti ning mobiilioperaatoritega väljastanud 100 000 Mobiil-IDd. Kõige enam kasutavad eestlased Mobiil-IDd pangatoimingute tegemiseks ja avaliku sektori teenuste kasutamiseks.

Alates 2011. aastast riiklikult väljastatava Mobiil-ID (MID) kasutajate hulk on stabiilselt kasvanud igal aastal. Kui 2013. a oli MID kasutajaid veel kõigest 40 000, siis kahe järgmise aastaga lisandus 35 000 aktiivset kasutajat ning eelmise aasta lõpuks oli kasutajate arv tõusnud 75 000ni. Selle aasta esimese kaheksa kuuga on lisandunud 25 000 uut MID aktiivset kasutajat, mis märk sellest, et Eesti inimesed on teenuse omaks võtnud ning kasutavad meeleldi mugavat ja turvalist sisselogimise ja digitaalallkirjastamise lahendust, mis ei sõltu arvutist ega füüsilisest ID-kaardist.

Ka MID aktiivsete kasutajate ja tehtud tehingute hulk on aasta aastalt järjepidevalt suurenenud. Sertifitseerimiskeskuse juhataja Kalev Pihla sõnul on see suures osas toimunud tänu projektile NutiKaitse 2017, mille algatasid 2013. aastal Sertifitseerimiskeskus, EMT, Elioni, Elisa, Tele2, Swedbank, SEB ja Riigi Infosüsteemi Amet. Koostöölepe Nutikaitse 2017 on seadnud eesmärgiks, et 2017. aasta lõpuks kasutab MID Eestis elektrooniliseks isikutuvastuseks ja digiallkirjastamiseks vähemalt 300 000 inimest.

on üks esinejatest 13. septembril toimuval Infoturbe konverentsil "Kellele ma usaldan oma andmed?" ja räägib elektrooniliselt isikust Euroopa õigusruumis

Ettekande tutvustus: Eesti on elektroonilise identiteedi ja digitaalse allkirjastamise osas jõudnud uude ajajärku, kus EL'i siseselt on piirid kaotatud ja avatud suur hulk meile senitundmatuid võimalusi. Erineva kindlustasemega autentimised ja erineva õigusliku tähendusega allkirjad saavad olema uus normaalsus ning sellega peame kiiresti kohanema.

Vaata lähemalt ja registreeru SIIN:ITuudised.ee/infoturbekonverents

 

„MID kasutajate hulga suurenemisele on tugevalt kaasa aidanud ka erinevate e-teenuste lisandumine ning eelmisest aastast rakendunud MID pikem kehtivusaeg. Alates käesoleva aasta märtsist on Mobiil-IDga liitumine ka senisest soodsam – enam ei pea teenusega liitumisel koheselt tasuma riigilõivu, sest selle tasub Sertifitseerimiskeskus. Lisaks võimaldab MID turvalisi operatsioone teostada nutiseadmetes, millel ei ole ID-kaardi kasutamise võimalust. Kuna selliseid seadmeid kasutatakse aina rohkem, siis on seegi kasvatanud MID populaarsust,“ ütles Pihl ja arvas, et 3-4 aasta perspektiivis veel arengud nii kaugele ei jõua, et mobiil-ID ära kaob. 

Tele2 tootedirektori Katrin Aroni sõnul andis MID-ga liitumisele tohutu tõuke teenuse riigilõivu kaotamine kevadel. "Kõik mobiilioperaatorid loobusid 10-eurose riigilõivu küsimisest ning ajatasid selle väikeste osadena Mobiil-ID teenuse igakuise tavapärase kuutasu juurde, mis tõi esindustesse tõelise liituda soovijate järjekorra,“ rõõmustas Aron, kelle sõnul aktiveeriti Eestis ainuüksi märtsikuus 7800 uut MID-d, mida on võrreldes eelnevate kuudega ligi kaks korda rohkem.

Aroni sõnul on MID ainus turvalise identifitseerimisvahend nutiseadmes, mis võimaldab teha nutiseadmes pangatoiminguid, kasutada erinevaid teenuskeskkondi ja dokumente digiallkirjastada.

"Mobiil-ID populaarsus on suuresti seotud selle kasutusmugavusega. Töötame koos Sertifitseerimiskeskuse ja teiste partneritega selle nimel, et tulevikus Mobiil-ID taotlemist veelgi lihtsustada," ütles Karina Egipt Politsei- ja Piirivalveameti identiteedi ja staatuste büroost.

Mobiil-ID on Eesti riigi poolt väljastatav digitaalne isikutunnistus mobiiltelefonis, mis võimaldab e-teenustesse sisse logida ja digiallkirju anda. Mobiil-ID taotlemine toimub ID-kaardi alusel.

AS Sertifitseerimiskeskus on akrediteeritud sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse osutaja ning nende teenustega seotud tarkvara arendaja ja opereerija. SK väljastab sertifikaate Eesti Vabariigi isikut tõendavatele dokumentidele (ID-kaart, Mobiil-ID, elamisluba, Digi-ID ja e-residendi Digi-ID). SK teenused võimaldavad mitmete riikide kodanikel e-teenustesse sisse logida ja digitaalallkirju anda.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052