Autor: Aali Lilleorg • 2. november 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kolmandas kvartalis jätkus Omniva kasv kogu Baltikumis

Foto: Andres Haabu
2016. aasta kolme kvartaliga kasvas Omniva kontsern koduturul Baltikumis nii pakiäri kui ka infoäri valdkonnas. Kiire kasv jätkus ka rahvusvahelises äris. Eesti turul postiäri tulud langesid jätkuvalt.

2016. aasta üheksa kuuga olid kontserni äritulud kokku 63,7 miljonit eurot, kasvades eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 27%. Sarnaselt kahe esimese kvartaliga mõjutas kasvu rahvusvahelise e-kaubanduse ja logistikateenuste kasv.

Pakiäri: kasv Baltikumi koduturul, eriti Lätis

Koduturul Baltikumis kasvasid eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kontserni pakiäri tulud 19%. Eriti märkimisväärselt kasvas pakiäri Lätis, kus pakiteenuste äritulud eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kahekordistusid.

Läti e-kaubanduse kiire kasvu tõttu kahekordistas Omniva ka Lätisse plaanitud uute pakiautomaatide arvu ja kasvatab 2016. aastal oma pakiautomaadivõrgustikku Lätis 54% ning kogu Baltikumis 35%. Läti laienemise lõppedes on Omniva pakiautomaadivõrgustik kasvanud tänavu Eesti 20, Leedu 22 ja Läti 30 automaadi võrra. Tegu on ainsa tervet Baltikumi katva ja Baltikumi suurima pakiautomaadivõrgustikuga.

Omniva juhatuse esimehe Aavo Kärmase sõnul on Baltikumi pakiäri areng tõesti tormiline. „Kuna e-kaubandus on rahvusvaheline ja globaalne, siis üha rohkem ärikliente näeb Baltikumi ühtse ühendatud turuna. Kliendid ootavad meilt Baltikumiülest pakiteenust ning meie soov ja eesmärk on viia teenus klientidele võimalikult lähedale,“ ütles Kärmas.   Järgmisel aastal avab Omniva oma pakiautomaadivõrgustiku kogu Baltikumis ka teistele partneritele kasutamiseks, et anda veelgi hoogu e-kaubanduse kiirele arengule.

Omniva Leedu äriüksuse kolmanda kvartali oluliseks sündmuseks oli pakiterminali kolimine suuremale pinnale. Kaunase kirdeosas asuv terminal on endisest enam kui kaks korda suurem, logistiliselt soodsamas asukohas ning suudab teenindada kordades suuremaid pakimahte kui senine. Kõik see võimaldab liigutada rohkem pakke efektiivsemalt ning kiiremini ning toetab Omniva pakiäri kasvu Leedus.

Eestis alustas Omniva Baltikumi moodsaima logistikakeskuse rajamist. Tulevane logistikakeskus asub Tallinna külje alla lennujaama ja oluliste liiklussõlmede lähedal ning valmib 2018. aasta sügisel.

Postiäri: tulude jätkuv langus

Traditsioonilise postivaldkonna teenuseid osutab Omniva ainult Eestis. Postiäri tulud langesid eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 4%. Esimese üheksa kuu tulemuste võrdluses eelmise aastaga mõjutavad koondpilti 2015. aasta märtsis Eestis toimunud Riigikogu valimised, mistõttu olid tänavused otsepostiteenuste tulud eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 8% väiksemad.

Infoäri kasvu toetab e-arvete levik

Infoäri teenuste tulud kasvasid kontsernis 32% võrreldes 2015. aasta kolme esimese kvartaliga. Infoäri kasvuvõimalusi Eestis toetab riigi kava viia 2016. aastal avaliku ja erasektori vaheline arveldamine üle masinloetavatele e-arvetele ning Euroopa Komisjoni plaan töötada 2016. aasta lõpuks välja Euroopa riikide ühtne e-arve standard, mis toetab piiriülest e-arvetega arveldamist.

Omniva piiriülese koostöö oluliseks sammuks on strateegilise partnerlussuhte sõlmimine Euroopa juhtiva e-arvete operaatoriga Pagero.

„Koostöö Pageroga võimaldab pakkuda meie klientidele Baltikumis oluliselt laiemat rahvusvahelist ulatust e-arveldamises,“ kommenteeris Kärmas.

Rahvusvaheline äri

Kõige enam kasvas Omniva kontsern rahvusvahelises äris, kus kasv oli 142% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Rahvusvahelise äri sisuks on eeskätt Hiina e-kaubanduse pakkide logistika üle kogu maailma.

Investeeringud

Kontsern investeeris esimese kolme kvartaliga eeskätt uute pakiautomaatide paigaldamisse Baltikumis ja infotehnoloogiasse.

„Logistika on IT-mahukas valdkond ning kaasaegsete infotehnoloogiliste lahenduste olemasolu muutub üha olulisemaks,“ ütles Kärmas. „2016.aasta investeeringud infotehnoloogiasse on ettevalmistus uue logistikakeskuse käivitamiseks ning klientide paremaks ja kiiremaks teenindamiseks juba varem.“

Omniva kaubamärgi all tegutsev AS Eesti Post on rahvusvaheline kontsern, mis pakub posti-, logistika- ja infologistikateenuseid. Kontserni  kuuluvad emaettevõttena AS Eesti Post, tütarettevõtetena AS Maksekeskus, Leedus asuv tütarettevõte UAB Omniva LT, Lätis asuv SIA Omniva ning sidusettevõte OÜ Post11. Emaettevõtte põhitegevusala on posti-, logistika- ja infologistikateenuste osutamine ning e-arvete käitlemine (Omniva arvekeskus). SIA Omniva ja UAB Omniva LT põhitegevus on pakiautomaadi- ja kullerteenuse pakkumine Läti ja Leedu turul. AS-i Maksekeskus tegevusalaks on makselahenduste pakkumine e-kaubandusega tegelevatele ettevõtetele Baltikumis. Post11 pakub e-kaupmeestele rahvusvahelisi logistilisi terviklahendusi kaupade kättetoimetamiseks üle kogu maailma.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755