Autor: ITuudised.ee • 24. oktoober 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Garage48 e-õiguskeskkonna ideehäkatoni võitis EuroVisor

Foto: Paul Hion
Möödunud nädalal Tallinnas, Kultuurikatlas toimunud e-õiguskeskkonna konverentsi „Futur-e-Justice“ raames paralleelselt aset leidnud Garage48 ideehäkatonil valis žürii esitluste järel võidumeeskonnaks EuroVisor. EuroVisor on mugav rakendus reisijatele, mis arvestab nii inimese päritolumaa kui ka sihtriigiga ja võimaldab eri riikide seadusandlust mugavalt võrrelda.

Justiitsministeeriumi korraldatud kahepäevane e-õiguskeskkonna konverents ja Garage48 ideehäkaton tõi Tallinnasse kokku veidi üle 200 õigusvaldkonna eestvedaja, visionääri ja IT-arendaja üle Euroopa. Konverentsi esimesel päeval arutasid e-?iguskeskonna eestvedajad koos e-valitsemise tähtedega, kuidas justiitsvaldkonda digimaailmast tuttavate printsiipidega eurooplastele lihtsamaks teha; teisel päeval aga otsustati, kuidas sisuliselt valdkonnaga edasi liikuda. Garage48 poolt paralleelselt juhitud meeskondlike ajurünnakute ja ideede häkkimise tulemusena loodi aga e-õiguskeskkonna arendamiseks praktilisi tehnilisi lahendusi.

„Tavaliselt osalevad häkatonidel tehniliste oskustega inimesed, kellel on suur tahe oma teadmistega midagi olulist päriselt korda saata, kuid Garage48 ideehäkaton erineb just selle poolest, et kaasatud on ka suur hulk õiguspraktikuid, kes teavad sisuliselt, millised murekohad praegusel e-õiguskeskkonnal on,“ rääkis Rain Rannu, üks žüriiliikmetest ja iduettevõtte Fortumo kaasasutaja.

Pika arutelu tulemusena valis viieliikmeline žürii võitjaks meeskonna EuroVisor, kes häkatoni tulemusena mõtlesid välja rakenduse reisijatele, mis võimaldab mugavalt ja automaatselt võrrelda eri riikide seadusandlusi. Idee seisneb selles, et seadusandlus puudutab inimesi tegelikult igapäevaselt, ehkki kogu aeg selle peale mõtlema ei pea. Kuna aga riigiti seadused mõnevõrra erinevad, aitab rakendus sellele tähelepanu juhtida ka siis, kui ise spetsiifiliselt infot selle kohta ei otsi. „Võitjat oli tõepoolest raske valida, sest meeskonnad tegelesid reaalsete e-õigussüsteemis valitsevate murekohtade lahendamisega ning tuntav kasu ideede elluviimisel on peaaegu et käegakatsutav,“ rääkis Rannu. „Võiduidee eristus aga teistest selle poolest, et on kasutatav üle Euroopa pea iga liikmesriigi kodaniku poolt, kes palju ringi reisib. See on originaalne ja nii lihtne ning tegelikult võiks selline rakendus juba ammu olemas olla,“ lisas Rannu.

Lisaks võidutiitlile jagas žürii ka hulgaliselt eriauhindu. Meeskond DraftHUB töötas välja virtuaalse töökoha idee seadusandjate ja teiste õiguspraktikute jaoks, mis võimaldab mitmel erineval inimesel samaaegselt dokumendiga tööd teha ja välistab vajaduse parandusettepanekutega faile pidevalt e-mailiga edasi-tagasi saata. Lisaks praktilisusele, efektiivsusele ja läbipaistvusele iseloomustab rakendus meeskonna sõnul ka kuluefektiivsus, mis võimaldab selle kasutajatel ka eelarvet kokku hoida. Žürii pärjas meeskonda kahe eripreemiaga: kohaga Ajujahi, Eesti suurima äriideede konkursi, TOP 100 hulgas, mis ühtlasi tähendab eduka osalemise korral võimalust võita konkursi käimasolevat hooaega, ning Startup Estonia Cyber Security eriauhinnaga.

Peter the Lawbot ehk õigusvaldkonna mobiilirakendus torkas aga žüriile silma potentsiaaliga rahvusvaheliselt läbi luua ja nii pärjati meeskonda stipendiumiga programmis „Erasmus noortele ettevõtjatele”, mis annab tiimiliikmetele võimaluse minna välismaale kogenud ettevõtja juurde 1-6ks kuuks, et omandada ettevõtte loomiseks ja/või edukaks juhtimiseks vajalikke oskusi. Ehkki infot õigusabi kohta on palju, on rakenduse eelis tema lihtsus ja kompaktsus, mis toob keerulise õigusvaldkonna inimnestele lähemale ja ühtlasi ka arusaadavamaks.

Konverentsi külastajate südamed võitis aga juba kahe eripreemiaga pärjatud DraftHUB ja nii sai meeskond ka publiku lemmiku tiitli.

E-õiguskeskkonna valdkonna ideehäkatoni kutsus ellu Justiitsministeerium, häkatoni aitas läbi viia Garage48, mida korraldati Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel, Euroopa Liidu struktuuritoetuse toetusskeemist „Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine“.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755