Autor: ITuudised.ee • 12. veebruar 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kutsekoolinoored pakuvad ühiskonna probleemidele digitaalseid lahendusi

Kutsekoolinoored Digi Passi programmis.
Eesti kutsekoolinoortel on veel vaid mõni nädal aega, et mentorite kaasabil valmis saada digilahendused, millega erinevad igapäevased tegevused nutikalt lihtsamaks ja mugavamaks muuta. Noorte digileiutistega on kõigil huvilistel võimalik tutvuda 21. veebruaril e-Estonia Showroomis, kui 33 finalisti hulgast parimad projektid välja selgitatakse.

Tänavu teist korda toimuva digipädevuste programmi “Samsung Digi Pass” finaali on jõudnud noored seitsmest koolist üle Eesti. Programmi raames panevad õpilased proovile oma digioskused ja mõtlevad välja nutikaid lahendusi erinevate eluvaldkondade probleemide lahendamiseks. Nii näiteks tahavad Rakvere Ametikooli logistika-eriala õppurid lahendada spetsiaalse rakenduse abil väikemahulise kaubaveo probleeme, Tallinna Tööstushariduskeskuse noormehed on loomas äppi, mis annab reaalajas ülevaate külmkapi sisust ja seal riknevatest toiduainetest ning Luua Metsanduskooli meeskonna poolt välja pakutud digilahendus aitab planeerida ja visualiseerida maastikku 3D formaadis.

Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi vanemteadur ja kutsekoolinoorte digioskusi arendava õppeprogrammi “Samsung Digi Pass” autor Mart Laanpere tõdeb, et lisaks erialastele oskustele IT-s on edu tagamiseks oluline mõista näiteks ka meeskonnatöö olulisust, osata oma aega planeerida, prioriteete seada ning tegevusi eesmärgistada. “Tahame Digi Passi projekti kaudu luua noortele kogenud IT-sektori mentorite toel varakult arusaama, kuidas luua oma eriala kontekstis edukaid digilahendusi, kus lisaks tehnilisele poolele on oluline roll ka lahenduse eesmärgil, meeskonna omavahelisel suhtlusel, projekti planeerimisel ja vastutuse jagamisel,” tõi Laanpere näiteid ja kutsus kõiki finaalüritusele, kus õpilased oma digitaalseid ideelahendusi esitavad.

Teiste ekspertide seas on kutsekoolinoorte ideelahenduste mentoriks G4S tehnoloogia arendusjuht Viljar Kont, kelle sõnul on põnev kogeda, kuidas noored asuvad julgelt igapäevaseid probleeme lahendama. "Selle meeskonna puhul, keda juhendan, on väga põnev näha, kuidas noortel on soov pakkuda lahendusi probleemidele, mida nad iga päev enda ümber näevad. Nii näiteks on minu meeskonna noored Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusest asunud looma spetsiaalset rakendust piirkonna turvalisuse küsimuste lahendamiseks," kirjeldas Kont noorte ambitsioonikat plaani, mille elluviimisel ta neile tuge pakub.

"On loomulik, et kohe alguses ei teagi noored, kuidas lahenduse konseptsiooni üles ehitada ja miks on lisaks konkreetsele tehnilisele lahendusele oluline see esmalt n-ö äriprojektina valmis planeerida ning kohe ka “suuremale pildile” mõelda. Siin saamegi mentoritena abiks olla, oma kogemusi jagada ja noortele nõu anda. Nii näiteks arutame koos õpilastega, kuidas ühte digilahendust esmalt ette valmistatakse ja selle käigus defineeritakse, kes on antud teenuse klient/segment, mis on selle teenuse põhi- ja lisafunktsionaalsus, kes on teenuse võimalikud osapooled ja lõpuks - kuidas tekib sellest teenusest äri. Seejärel saab veel mõelda, kuidas teenust arendatakse, millest arendust finantseeritakse, kuidas teenus turule tuuakse ja laiemalt kasutusse võetakse," selgitas Kont IT-sektoris tegutsevate mentorite rolli projektis.

Kõikide Digi Passi programmi finaali pääsenud lahendustega oodatakse huvilisi tutvuma 21. veebruaril kell 13.00 e-Estonia Showroomi (Lõõtsa 2a, Tallinn), kus noored esitlevad žüriile oma projekte ning selguvad parimate digipädevustega võistkonnad, keda tunnustatakse erinevate auhindadega.

Tänaseks juba neli kuud kestnud “Samsung Digi Pass” on Tallinna Ülikooli teadurite poolt välja töötatud uuenduslik ja võimalusterohke koolitusprogramm kutsekooliõpilastele vanuses 14–19. Koolitus aitab osalejatel omandada digivaldkonna ettevõtluses olulisi oskuseid, mis aitavad noori tuleviku karjäärivalikutes. Programmi ajal saavad noored osa mitmekülgsest koolitusest ja teevad koostööd mentoritega noorte poolt välja pakutud ideelahenduste arendamiseks.

Programmi finaali on pääsenud tänavu 33 noort Tallinna Tööstushariduskeskusest, Tallinna Kopli Ametikoolist, Rakvere Ametikoolist, Võrumaa Kutsehariduskeskusest, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusest, Luua Metsanduskoolist ning Tartu Kutsehariduskeskusest.

Lisaks turvaettevõttele G4S on noorte mentoriteks ka kasutajakogemuse disaini ning ärianalüüsi ja tarkvaraarenduse ettevõte Trinidad Wiseman, IT ettevõtjaid töötajatega ühendav idufirma Meetfrank, häkatone korraldav sihtasutus Garage48, sihtasutus Erametsakeskus/Eesti Metsameistri kontrollüksus ning tervisetehnoloogiaettevõte Cognuse OÜ.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052