Autor: Indrek Kald • 30. juuli 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

TTÜ teadur sai miljoni tuleviku töö uurimiseks

TTÜ teadur Vasilis Kostakis.
Foto: Ilias Katsouras
Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Vasilis Kostakis sai Euroopa Teadusnõukogu enam kui miljoni eurose alustava teadlase grandi, uurimaks tuleviku tööd.

TTÜ Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi vanemteadur Kostakis kasutab 1,1 miljoni euro suurust uurimistoetust nelja-aastaseks teadusprojektiks "Cosmolocalism", mis püüab mõtestada tuleviku tööd automatiseerimise ajastul ja selle järgselt.

"Loome interdistsiplinaarse meeskonna, kuhu kuuluvad kolm järeldoktoranti ning vähemalt neli doktoranti. Kasutame ära globaalset maailmamuutjate võrgustikku, alates valitsustest ning tippülikoolidest nagu Harvard, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ja ETH Zürich kuni tuntud mittetulundusühinguteni nagu Greenpeace või P2P Foundation, et suurendada teadlikkust uutest tootmisvormidest, mis võiksid olla avatumad, soodsamad ja jätkusuutlikumad," lausus Kostakis TTÜ teatel.

"Samamoodi, kui vabavaraline entsüklopeedia Vikipeedia on kõrvale tõrjunud tasulise Encyclopedia Britannica, on võrgustunud väiketootmiste teke toonud uusi avatud lähtekoodiga lahendusi disainivaldkonda ja tootmisesse," ütles ta. Kostakis tõi näiteks avatud töötoad ja muud taolised koostöötamise keskused, mis on varustatud kohapealsete töövahenditega nagu 3D-printerid ja CNC-pingid või ka traditsioonilisemate tööriistadega.

Kostakis ja tema meeskond otsivad lähiaastatel vastust küsimusele, missugune on nende uute tootmisvormide jätkusuutlikkuse, demokratiseerimise ja innovatsioonivõimekuse potentsiaal.

Tehnikaülikooli teadusprorektor Renno Veinthal lausus, et TTÜ jaoks on Kostakise stardigrant oluliseks teetähiseks, sest see prestiižne grant on ühelt poolt kõrgetasemelise teadustegevuse tunnustuseks, teisalt loob see teadlasele senisest avaramad võimalused ülikoolile olulises teadussuunas huvipakkuvate teemade uurimiseks.

"Grant on heas kooskõlas ülikooli algatatud TalTechDigital initsiatiiviga, mille eesmärgiks on digitehnoloogiate arendamine ning kasutuselevõtt õppe- ja teadustöös, aga ühtlasi nende mõju uurimine nii tööstuses, majanduses kui ühiskondlikes protsessides laiemalt," sõnas Veinthal.

TTÜ Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi direktori, professor Erkki Karo sõnul on Euroopa Teadusnõukogu (ERC) grant teadlase jaoks üks olulisimaid tunnustusi.

Alustava teadlase grandile on tihe konkurents, 3170 avaldusest sai 2018. aastal toetuse 403 projekti. Projektitoetus on suurusjärgus kuni 1,5 miljonit eurot kuni viieks aastaks, võimaldades noortel teadlastel keskenduda enda murrangulisele uurimistööle.

"Vasilis Kostakis alustas oma rännakuid teadusmaailmas kümme aastat tagasi, esialgu magistris ja hiljem Ragnar Nurkse instituudi doktorandina. Üsna lühikesest akadeemilisest karjäärist hoolimata on dr Kostakis visionäärina P2P [peer-to-peer – kasutajalt kasutajale] partnervõrgu tehnoloogiate valitsemist uurides üles ehitanud muljetavaldava teadlaste kogukonna, mis ulatub TalTech'ist Harvardini ning kuhu on kaasatud globaalne P2P-kogukond," ütles Karo.

"Sellel ERC grandil saab kindlasti olema globaalne mõju, pakkudes tehnoloogiast läbi imbunud ühiskonnale jätkusuutlikuma tulevikustsenaariumi," lisas ta.

Kreekast pärit Vasilis Kostakis omandas nii magistri- kui ka doktorikraadi Tallinna Tehnikaülikoolis. Ta töötab vanemteadurina Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudis ning õppejõuna USAs Harvardi Ülikooli Berkman Kleini interneti ja ühiskonna uurimiskeskuses.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755