Kasutatud telefoni ostmisel võib petta saada, näiteks sattudes originaaliga äravahetamiseni sarnase võltsmudeli otsa. Enamikel tänastel tippmudelitel on paraku ka järgi tehtud versioonid.
- Kasutatud iPhone´i või muud nutitelefoni ostes võib ka petta saada. Foto: pixabay.com
Võltsingud näevad visuaalselt välja äärmiselt sarnased, kuid neil ei toimi tavaliselt kõik funktsioonid. Halvemal juhul on seade Eestis piiratud ühilduvuse tõttu üldse kasutuskõlbmatu.
"Iga uue telefonimudeli turuletulekuga aktiveerub osta-müü keskkondades eelmiste mudelite müük, mis annab hea võimaluse petturitel tegutseda. Kasutatud telefoni käest-kätte müügil peaks jälgima kolme lihtsat reeglit, et mitte sattuda pettuse ohvriks," soovitas Tele2 turundusdirektor Katrin Aron.
Kahtluse korral tasub minna seadmega ametliku edasimüüja juurde, kes saab kinnitada nii telefoni originaalsuse kui ka teha vajadusel diagnostikat, et selgitada välja võimalikud varjatud puudused.
Android-telefoni originaalsust saab kontrollida ka äppide abil, näiteks
Phone Doctor või
Test Your Android. Apple´i iPhone’ide puhul on lihtsaim viis kontrollida Apple’i
lehelt.
Kasutatud telefoni ostes tuleb alati testida, et seade on töökorras ning funktsioonid ja SIM-kaart toimivad tõrgeteta. Tuleb ka veenduda, kas kõrvaklappidest tuleb muusikat, telefon laeb korrektselt ning mälukaardi pesa toimib.
IMEI-koodi saad juba eelnevalt kodus kontrollida, näiteks lehel imei.info. See on oluline, kuna turul liigub ka varastatud telefone, mis on kas Eesti või Euroopa mustas nimekirjas, mistõttu pole seadet tegelikult võimalik kasutada.
Eriti oluline on kogu info üle kontrollida iPhone’ide puhul, sest kui telefon on varastatud, saab omanik seadme Find My iPhone rakendusega lukustada ka distantsilt. Kindlasti palu müüjal sinu juuresolekul Find My iPhone funktsioon maha võtta ning telefon tühjaks teha.
Vaata alati üle, milline on hinnang müüjale ehk milliseid kommentaare ja hindeid ta on varasemalt saanud. Ole igaks juhuks ettevaatlikum müüjaga, kes pidevalt vahendab telefonide müügikuulutusi. Sotsiaalmeedias on kõige kindlam osta nendelt inimestelt, keda sa päriselt tunned, soovitab Tele2.
Seotud lood
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.