Autor: Indrek Kald • 20. november 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tootlikkuse arengu neli stsenaariumi

Arenguseire keskuse ekspert Mari Rell.
Foto: Arno Mikkor
Riigikogu juures tegutsev arenguseire keskus koostas uurimistöö järel neli tootlikkuse arengustsenaariumi, mille aluseks on maailmatrendid ning nende mõju Eesti ettevõtetele ja majandusnäitajatele.

Keskuse ekspert Mari Rell tõi välja, et Eesti majandus on avatud ja tundlik maailmas toimuva suhtes ning seetõttu analüüsiti tootlikkuse arengustsenaariumide koostamisel erinevate maailmatrendide mõju Eesti majandusnäitajatele, rahvusvahelisele koostööle ning ka kohalike ettevõtjate ärimudelitele ja otsustele. Iga stsenaariumi puhul toodi välja ka peamised riskid ja võimalused.

Stsenaariume võib Relli sõnul võrrelda turu-uuringuga, mida sarnaselt ettevõtjatele peab tegema ka riik, et olla toimuvateks pikaajalisteks muutusteks valmis. "Stsenaariumidele on võimalik toetuda majanduse ja tootlikkuse kasvu toetava poliitika kujundamisel, leevendades võimalikke riske ja arvestades väljakutseid, mis ühe või teise arenguraja korral esile kerkivad," selgitas Rell.

"Maailm on globaalne turuplats" 

Stsenaarium eeldab, et maailmamajanduses jätkub suund vabakaubandusele ning domineerivad pikad globaalsed väärtusahelad. "See võimaldab Eesti ettevõtjatel investeerida tootmismahtude laiendamisse ja suurendada efektiivsust. Kui ettevõtted on koondunud globaalsetesse tarneahelatesse, on kulutõhusus äärmiselt oluline, kuna peame konkureerima ka arenevate turgude ettevõtjatega ning nõudlust dikteerib eelkõige arenevate riikide kasvav keskklass, kes eelistab masstoodangut," kommenteeris Rell.

Tema sõnul on Eesti ettevõtlus- ja majanduspoliitika täna häälestatud peamiselt globaliseerumise ja seniste tarbimismustrite jätkumisele, kuid protektsionism on maailmaturul juba hoo sisse saanud ning ettevõtluspoliitikat kujundades tuleb see arvesse võtta.

"Võtmeküsimus on, kas ja kuidas me saame toetada Eesti ettevõtete tegutsemist kaugturgudel, kui need arengud peaksid süvenema. Või kuidas aidata ettevõtjatel saada aimu tärkavatest tarbijasegmentidest, kes esindavad muutunud nõudlust," ütles Rell.

"Targa tarbija maailmamajandus"Teine tootlikkuse arengustsenaarium eeldab, et vabakaubandus ja muutuv nõudlus annavad konkurentsieelise nendele riikidele, kus majandus on innovaatilisem ja tehnoloogiamahukam.

"Vananevad ühiskonnad, uued generatsioonid ja muutuv eluviis dikteerivad muutusi nõudluses. Tooted ja teenused on personaalsemad, väikese jalajäljega, funktsionaalsed, nn rätsepalahendused," selgitas Mari Rell.  Ka tootmistehnoloogiad muutuvad, tootmine liigub tarbijale lähemale ning järk-järgult kaovad tarneahelad, kus juppe toodetakse Aasias, tooted pannakse kokku Ida-Euroopas ja müüakse läände.

"Euroopa(sse) kapseldumine ehk "paksem klaaslagi""Selles stsenaariumis levib maailmamajanduses protektsionism, piirkonnad blokistuvad ning väärtusahelad regionaliseeruvad. Selle arengu puhul toimub turgude ümberjaotamine, Euroopasse ja Aasiasse kolivad tootmisettevõtete üksused USAst ning juhtettevõtted peavad muutma oma tarnepoliitikat ja –praktikaid.

Stsenaariumi peamiseks riskiks on "paksema klaaslae" teke ehk Eesti allhanketootjate kulueelise taastumine olukorras, kus Aasia odavamatele tootjatele juurdepääs puudub, mille tulemusel võib Ida-Euroopast ja Eestist lahkunud allhange osaliselt tagasi liikuda.

"Need arengud annavad küll pealtnäha Eesti majandusele hingetõmbeaega, kuid investeeringuid tootearendusse ja uutesse tehnoloogiatesse lükkuvad edasi, mis pärsib tootlikkuse kasvu," rõhutas Mari Rell uuringu tulemustele tuginedes.

"Euroopa Metsik Lääs"Neljas stsenaarium kirjeldab olukorra võimalikku halvenemist rahvusvahelises kaubanduses, kus valitseb protektsionism, seatakse kaubandustõkkeid ning väärtusahelad regionaliseeruvad. Samas Euroopas ja eriti Skandinaavias areneb jõudsalt uut tüüpi nõudlus, mille kasvu toetavad uued tehnoloogiad, demograafilised muutused, tarbijate teadlikkuse kasv ja hoiakute muutus.

Ettevõtteid seni toitnud tarneahelad lagunevad ning uute moodustumist dikteerib muutunud nõudluskeskkond. Äristrateegiat muutmata on risk konkurentsist välja langeda kõrge, kuid pääseteed pakub orienteerumine Põhjamaade ja Lääne-Euroopa turule, kuna eeliseks on geograafiline lähedus, mida võimendab ka rahvusvahelise turu killustatus.

Arenguseire keskus on ühiskonna ja majanduse arenguid analüüsiv mõttekoda riigikogu kantselei juures. Keskuse missioon on aidata kaasa tulevikku vaatavale poliitikakujundusele. Uuringute meeskondadesse on kaasatud eksperdid Eestist ja välismaalt. Kõigi uurimisprojektide puhul kaardistatakse praegune olukord, süstematiseeritakse olemasolevate uuringute tulemused ning vajadusel viiakse läbi lisauuringuid. Viimases etapis luuakse alternatiivsed stsenaariumid aastani 2030 ning tuuakse välja otsustuskohad poliitikakujundajatele. 

Tootlikkuse arengutele keskenduva uurimisprojekti eesmärgiks oli hinnata lisandväärtuse kasvu perspektiive  järgmisel 10–15 aastal, arvestades erinevaid võimalikke arenguid Eesti väliskeskkonnas ning nendega seotud riske ja võimalusi.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052