• 19.12.18, 07:59
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Teaduslepe saab täna Kadriorus allkirjad

Täna sõlmitakse presidendi juures ühiskondlik kokkulepe teaduse ja innovatsiooni arengu kindlustamiseks, allkirjastajateks erakondade esimehed, ülikoolide ja suurimate ettevõtlusorganisatsioonide esindajad.
President Kersti Kaljulaid.
  • President Kersti Kaljulaid.
  • Foto: Andres Haabu
Eesti on võtnud endale kohustuse investeerida kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust kaitsekulutustesse. Samuti on seatud eesmärk jõuda teaduse riigipoolses rahastamises 1%ni SKPst.
Esmaspäeval otsustas Tallinna tehnikaülikooli (TalTech) nõukogu üksmeelselt toetada rektorite nõukogu taotlust suurendada ülikoolide tegevustoetust, et tagada kõrgharitud spetsialistide õpe ning jätkusuutlik teadustöö. Rektorite Nõukogu saatis selle taotluse haridus- ja teadusministeeriumile oktoobri alguses.
Eesti keskmine palk on tõusnud 6-7,5% aastas ning kooliõpetajate palk on tõusnud 7% aastas. Võttes arvesse inflatsiooni, on ülikoolide tegevustoetus jäänud aga väiksemaks kui 2016. aastal.
Vähenenud tegevustoetus on põhjustanud ülikoolide akadeemiliste töötajate hulga olulise kahanemise. Riik on pannud teadlastele suure surve leida rahastamist välismaistest allikatest ning sellega ka eemaldumise Eesti ühiskonna reaalsete probleemide lahendamisest.
"Tahame ühemõtteliselt osundada võimatusele vanaviisi jätkata – ülikoolide sisemised ressursid on otsas ja kui rahastamine ei kasva, tuleb otsustada, mida tegemata jätta," sõnas avalduse selgituseks rektor Jaak Aaviksoo.
Sisuliselt on kõrghariduseelarve viimasel kolmel aastal külmutatud, kuid ressurssi selle suurendamiseks on – suurenenud on nii SKP kui ka riigieelarve maht.
Nii rektorite kui ka TalTechi nõukogu tunnustavad peaminister Jüri Ratase poolt riigikogus antud kinnitust, et järgmise aasta riigieelarves on ette nähtud teadus- ja arendustegevuse rahastamise taastamine tasemel 0,81% SKPst, ent teadusrahale lisaks taotlevad rektorid ja TalTechi nõukogu ka ülikoolide õppetöö rahastamise suurendamist vähemalt samas mahus.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 28.04.25, 11:08
Crayoni 5. Küberturvalisuse Foorum: milline on küberkaitse AI ajastul?
Viimastel aastatel on küberkaitse muutunud tehnilisest probleemist strateegiliseks ärimureks. Kuna küberohud muutuvad üha keerukamateks, kasvavad ka riskid, mida need põhjustavad. 15. mail toimuv Crayoni 5. Küberturvalisuse Foorum on oluline sündmus neile, kes soovivad küberkuritegevuse vastu võitlemises samm ees püsida. Foorum toob kokku tuntumad küberkaitseeksperdid ja arvamusliidrid, kes arutlevad ettevõtteid ohustavate väljakutsete teemal ning uurivad lahendusi, mis aitavad kujundada küberkaitse tulevikku.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele