Autor: Indrek Kald • 12. märts 2019

IT Akadeemia stardib ka kutsehariduses

Sügisest käivitub IT Akadeemia pilootprojekt kutsehariduses, pakkumaks noortele tipptasemel õpet tarkvaraarendaja ja IT-süsteemide spetsialisti erialal.
Infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu tegevjuht Jüri Jõema.
Foto: Arno Mikkor

Projekti taga on haridus- ja teadusministeerium, hariduse infotehnoloogia sihtasutus (HITSA), kutseõppeasutused, kõrgkoolid ja IT-ettevõtted.

Ministeeriumi teatel on uus õppevõimalus senistest kutsekeskhariduse IT-erialadest oluliselt ambitsioonikam ja keerukam. See sobib põhikoolilõpetajaile, kes soovivad omandada lisaks keskharidusele ka IT-erialaseid oskusi ning plaanivad ühtlasi hiljem õpinguid ülikoolis jätkata.

"Eesmärk on valmistada ette tehnoloogia ja inseneeria professionaale, kes oleksid võimelised peale lõpetamist töötama kõrgelt hinnatud tehnoloogiaettevõtetes või jätkama õpinguid kõrgkoolis," ütles haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets.

"Seetõttu teeme väga tihedat koostööd ettevõtete ja kõrgkoolidega selle nimel, et noored saaksid omandada tööturul vajalikke oskusi ning saaksid edaspidi võimaluse eelistingimustel jätkata oma õpinguid ka kõrgkoolides. Seetõttu on ka õpe kujundatud piisavalt akadeemiliseks," lisas ta.

Infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu tegevjuhi Jüri Jõema sõnul on info- ja kommunikatsioonitehnoloogia väga lai valdkond. Uuel õppekaval õppijad saavad esimesel aastal üldised alusteadmised nii tarkvarast, riistvarast ja IT süsteemidest ning ka suuremas mahus erialaselt vajalikke üldhariduse aineid, kirjeldas ta.

Kuna pärast esimest aastat toimub spetsialiseerumine, siis on õppuril edaspidi tunduvalt lihtsam valida, kas ta tahab jätkata õpinguid tarkvara või riistvara suunal, lisas Jüri Jõema.

"IT-ettevõtete jaoks on oluline, et IT Akadeemia programmi toel loodavad uued 4-aastased kutsekeskhariduse õppekavad annavad lõpetajatele parema erialase ettevalmistuse ja samuti on nad küpsemad selleks, et kohe tööle asuda," selgitas ITLi juht.

Haridusministeeriumi teatel on IT-alane kõrgharidus saanud viimastel aastatel IT-sektori, HITSA, Tartu ülikooli, tehnikaülikooli ja ministeeriumi koostöös oluliselt tugevamaks. Järjest enam on neid põhikooliõpilasi, kes soovivad küll omandada edaspidi kõrghariduse, aga tahaksid pärast põhikooli omandada lisaks keskharidusele ka praktilisemaid oskusi kartmata, et nad ei ole hiljem konkurentsivõimelised ülikooli astumisel.

Vastuvõtt tarkvaraarendaja õppekavale on Tartu kutsehariduskeskuses alanud, Tallinna polütehnikumis algab vastuvõtt 15. mail ja Ida-Virumaa kutsehariduskeskuses 10. juunil.

IT Akadeemia on Eesti riigi, ülikoolide ja IKT-sektori ettevõtete koostööprogramm IKT kutse- ja kõrghariduse kvaliteedi ja konkurentsivõime tõstmiseks, vajaliku tööjõuressursi tagamiseks ning valdkonna teaduse arendamiseks. Programmi rahastab haridus- ja teadusministeerium ning koordineerib hariduse infotehnoloogia sihtasutus.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052