Autor: Indrek Kald • 26. august 2019

Tervisekärajate teemaks tehisintellekti kasutus

Terviseettevõtete ja -asutuste esindajad arutavad homme Laitse Graniitvillas terve päeva kestvatel kogukonna mõttetalgutel, kuidas lahendada tehisintellekti kasutuselevõtuga kaasnevaid küsimusi.
Terviseklastri Connected Health juht Piret Hirv.
Foto: Connected Health

Klastri Connected Health juhi Piret Hirve sõnul ei seata tehisintellekti rolli tuleviku tervishoius enam kahtluse alla ning peame selle kasutusele võtuks valmis olema.

"Tulevikutehnoloogia võimaldab kokku hoida niigi nappe ressursse tervishoiuteenuste osutamisel. Samuti aitab see kaasa tervishoiuteenuste kättesaadavamaks muutmisele ning parandada ravitulemusi. Oma osa on tehisintellektil ka tulemuslikumas ennetustöös," selgitas ta.

"Tehisintellekti toel on võimalik patsiente kiiremini vajalikule ravile suunata, testide tulemusi parandada, mudelite abil haiglates tuleviku ressursivajadusi ennustada või arstide tööjõudu rutiinsetest administratiivtegevustest tegeliku ravimise tarbeks vabastada," lisas Hirv.

Mõttetalgute eesmärk on avada arutelu ning ühiselt leida ja sõnastada edasised tegevussuunad ja konkreetsed sammud, et tehisintellekti kasutuselevõtuga tervishoius edasi minna.

Mõttetalgud avab sotsiaalminister Tanel Kiik, kelle sõnul on Eestis tervishoius palju, mille üle uhkust tunda, näiteks täisfunktsionaalne digiretsept, otsustustugi ravimite koostoimete tuvastamiseks, e-kiirabi ja e-konsultatsiooni teenused, üleriigiline digiregistratuur ja piiriülene digiretseptide vahetamise süsteem.

"Tehisintellekti laiem kasutuselevõtt tervishoius oleks samm edasi, mis võimaldaks kasutada ressursse säästlikumalt ning pakkuda veelgi paremat tervishoiuteenust. Selle eeldus on, et vaidleme selgeks mitmed tehisintellektiga seotud küsimused, millele täna veel vastuseid ei ole," ütles minister.

"Oluline on, et kaasaksime tehisintellekti vastutustundlikult, arvestades seejuures nii patsientide kui tervishoiutöötajate vajadustega. Peame veenduma, et tehisintellekti laiem kasutuselevõtt suurendab solidaarsust tervishoius ja aitab parandada inimeste juurdepääsu teenustele," lisas Kiik.

Kärajad on tänaseks juba traditsiooniliseks saanud tervisekogukonna kohtumine. Päeva jooksul avavad teemat riigi esindajad, arstid, tehnoloogiliste lahenduste pakkujad, rääkides osapoolte rollidest tehnoloogiate rakendamisel ja innovatsiooni takistavatest teguritest. Päev lõpetatakse aruteluga võimalikest lahendustest.

Teaduspargi Tehnopol juhitav klaster Connected Health on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse. Klastri tegevust kaasfinantseerib EAS.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755