Autor: Indrek Kald • 14. oktoober 2019

E-jäätmetest jääb suurem osa Eestis kokku kogumata

Eestis tekib hinnanguliselt 9000 tonni elektroonikajäätmeid aastas, millest 4000 tonni kogutakse jäätmejaamade ja kogumispunktide kaudu kokku ning suunatakse ümbertöötlemisse.

Skulptor Elo Liivi juhendamisel Tallinnas Telliskivi loomelinnakus kerkinud e-jäätmete "Majakas" sümboliseerib Eestis ühe päeva jooksul tekkivat e-jäätmete hulka – 25 tonni.
Autor: Raivo Tiikmaa

Umbes 55% (5000 tonni aastas) elektroonikajäätmetest liigub Eestis aga muid teid pidi ja nende materjalide ringlussevõtu kohta tootjad kinnitust anda ei saa.

Tänase e-jäätmete päeva puhul viiakse rohkem kui 40 riigis läbi erinevaid tegevusi, pööramaks avalikkuse tähelepanu elektri- ja elektroonikajäätmete taasringlusesse võtu tähtsusele.

Arvatakse, et 2019. aastal tekib kogu planeedil 50 miljonit tonni e-jäätmeid. Maailmas taaskasutatakse igal aastal vaid viiendik e-jäätmeist.

See tähendab, et aastas jõuab 40 miljonit tonni e-jäätmeid prügilatesse, põletustehastesse või müüakse riikidesse, kus puuduvad nõuetele vastavad käitlusvõimalused. Jäätmete ebaseadusliku saatmisega arenguriikidesse põhjustatakse tõsiseid tervise-, keskkonna- ja sotsiaalseid probleeme.

Isegi Euroopa Liidus, kus ollakse juhtival positsioonil e-jäätmete taaskasutamises, kogutakse ja võetakse ringlusesse ainult 35% e-jäätmeid.

Jaga lugu
Ituudised.ee toetajad:
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Erkki VilippReklaamimüügi projektijuhtTel: 517 7736
Kertu KarnerIT konverentside projektijuhtTel: 553 7112